Analytici: Jak se může vyvíjet cena stříbra?

Stříbro

Zlato i stříbro zažily v minulém roce obdobný propad. Cena zlata poklesla o 28 procent a cena stříbra dokonce o 36 procent. Jako hlavní důvod snížení ceny zlata se uvádí výprodej zlata ETF fondy, které prodaly celých 33 procent svých zásob (28 miliónů uncí). Stříbro propadlo navzdory faktu, že investoři zůstali ETF fondům věrní a naopak svoje investice do stříbrných fondů i přes propad ceny zvýšili o 24 procent.

Meziročně se také v minulém roce zvýšila dle údajů společnosti Silver Institute poptávka po stříbrných špercích o 10 procent. Poptávku táhla spotřeba z Indie, kde objem nákupů šperků vzrostl téměř o třetinu. Celosvětová poptávka po stříbrných mincích se také zvýšila o třetinu. Nákup stříbrných slitků vzrostl dvojnásobně na 3 956 tun. Nabídka recyklovaného stříbra klesla o 24 procenta, což způsobilo největší deficit stříbra na trhu od roku 2008.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena mini kontraktu stříbra obchodovaného na burze NYSE Liffe v Londýně by měla přestat klesat a v nejbližších třech až šesti měsících očekáváme růst na úroveň 22 dolarů za unci.

Graf: Týdenní vývoj ceny stříbra v US centech za trojskou unci

Stříbro a ETF

Zdroj: Bloomberg

Přečtěte si hlavní důvody, proč analytici společnosti Colosseum očekávají růst ceny stříbra

V minulém roce byl největší fyzický deficit stříbra na trhu od roku 2008

Celkový fyzický deficit dosáhl podle údajů Silver Institute 103 miliónů uncí, zatímco deficit včetně započtení ETF a burzovních skladů byl ještě o 10 miliónů uncí vyšší. Hlavním viníkem nedostatku byla především radikální redukce objemu recyklovaného stříbra na současných cenových úrovních. Recyklace dosáhla v minulém roce 192 miliónů uncí, což znamená meziroční pokles o 24 procent.

Graf: Fyzický a celkový (včetně ETF a burzovních skladů) deficit na trhu se stříbrem v miliónech uncí, objem recyklace stříbra v miliónech uncí a cena stříbra v dolarech za unci

Stříbro a ETF

Zdroj: Silver Institute

Abnormálně vysoký poměr zlata a stříbra je růstový faktor

Poměr ceny zlata a stříbra (cena zlata / cena stříbra = GSR) se od roku 1987 pohyboval v rozmezí od 14,14 do 99,76. Průměrná hodnota GSR v tomto období byla 27,28. Zlato je podle geologických odhadů společnosti Jefferson Lab zhruba 19 krát vzácnější v zemské kůře než stříbro. Současná hodnota GSR je 66,26. Pokud by se mělo GSR vrátit ke svému dlouhodobému průměru, tak by cena stříbra musela vzrůst až na hodnotu 50 dolarů za unci stříbra – za předpokladu, že by nedošlo ke změně ceny zlata.

Zatímco zlato propadlo na ceny z roku 2010, tak stříbro se dostalo až na úrovně z roku 2008. Od začátku roku 2011 GSR stabilně roste a dostal se na stejné úrovně, které předcházely největšímu býčímu trhu naší doby jak na zlatě, tak na stříbře. Zajímavé je, že v posledních letech nebyl propad GSR doprovázen propadem ceny zlata ale naopak jeho růstem. To znamená, že silné býčí trhy na zlatě byly doprovázeny ještě silnějšími býčími trhy na stříbře. V minulosti se ale GSR opakovaně dostal až na 15 unci stříbra za unci zlata, takže prostor pro růst ceny stříbra je značný.

Graf: Vývoj ceny zlata a stříbra (pravá osa) v amerických dolarech za unci a poměr těchto dvou cen. Obdélníky jsou vyznačeny období poklesu poměru cen.

Stříbro

Zdroj: Bloomberg

Graf: Historický pohled na poměr ceny zlata a stříbra

stříbro

Zdroj: Macrotrends.net

Následujících tabulka ukazuje údaje Silver Institute a Jefferson Lab o světové těžbě, rezervách a hustotě zlata a stříbra v zemské kůře.

stříbro

Rekordní poptávka po stříbrných mincích pokračuje i tento rok

Globální poptávka po stříbrných mincích byla v minulém roce rekordní. Prodalo se 246 miliónů uncí, což představuje meziroční nárůst o 76 procent. Data z americké mincovny US Mint naznačují, že robustní poptávka po investičním stříbru pokračuje i tento rok. Například v březnu se prodalo 5 354 000 jednouncových mincí, což představuje nárůst o 60 procent oproti loňskému březnu.

Graf: Celosvětový prodej mincí a slitků v miliónech uncí

stříbrné mince

Zdroj: Silver Institute

Graf: Měsíční objem prodaných stříbrných mincí v uncích v US Mint

stříbrné mince

Zdroj: Bloomberg

Stříbrné ETF fondy na rozdíl od těch zlatých nesnižovaly objem drženého kovu

Celkově zlaté ETF fondy v minulém roce prodaly podle údajů agentury Bloomberg 866 tun zlata (28 miliónů uncí), tedy 33 procent svých zásob, což je označováno za hlavní příčinu masivního propadu ceny zlata. Cena stříbra poklesla navzdory faktu, že investoři zůstali ETF fondům věrní a naopak svoje investice do stříbrných fondů i přes propad ceny zvýšili o 24 procent. To ukazuje na fundamentální rozdíl v chování investorů mezi těmito dvěma kovy.

Graf: Objem stříbra držený ETF fondy v uncích a cena stříbra v dolarech za unci

ETF fondy na stříbro

Zdroj: Bloomberg

Ukončení kvantitativního uvolňování by mohl mít negativní vliv na akciové indexy

Americký akciový index S&P 500 proráží v posledních měsících historická maxima. Fed na konci dubna přistoupil již ke čtvrtému snížení objemu kvantitativního z původních 85 miliard dolarů na 45 miliard dolarů měsíčně. Pokud Fed bude pokračovat v nastaveném tempu redukce kvantitativního uvolňování, tak k jeho úplnému ukončení dojde do konce letošního roku. Ukončení předchozích dvou kol kvantitativního uvolňování přineslo výprodej na akciovém trhu. Trh se nachází vysoko nad úrovněmi, které dosahoval v rámci internetové bubliny v roce 2001 i v době těsně před finanční krizí v roce 2008. Existují ale také další indikátory, které poukazují na to, že akciové trhy jsou už příliš vysoko, jako například rekordní objem uvedení nových společností na burzu (IPO), rekordní objem marginového dluhu (margin debt) nebo vysoký poměr zisku k ceně akcie (PE). Investoři budou v případě výprodejů akciových indexů hledat bezpečné přístavy i mezi drahými kovy.

Graf: Měsíční vývoj ceny futures na akciový index S&P 500

futures na index SP500

Zdroj: CSI

Na úrovni 18,7 dolaru za unci stříbra se nachází silná podpůrná úroveň

Stříbro se dostalo na svojí nejnižší úroveň 18,17 dolaru za unci v loňském roce 28. června. Od té doby však nebylo schopné prorazit hranici 5. července, 31. prosince ani 1. května letošního roku. Očekáváme, že trh tuto psychologickou hranici udrží a nepropadne pod ní. Je to i vhodná úroveň pro umístění případného stoplossu.

Graf: Denní vývoj ceny stříbra neupravený o rolování

Cena stříbra

Zdroj: CSI

Možná rizika

  • Americké akciové indexy mohou překvapit a pokračovat dál v bezprecedentním růstu, což by oslabilo přitažlivost drahých kovů.
  • Pokles ceny pod podpůrnou úroveň na hranici 18,7 dolaru za unci by mohl vyvolat výprodeje pozic spekulantů.
  • Případná kontrakce nafouknutého úvěrového trhu v Číně by sebou přinesla i výprodej drahých kovů.

Autorem analýzy je Vít Jedlička, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …