Aktuální situace na trhu se zlatem

graf

Obchodníci s drahými kovy vyhlížejí očekávané páteční měsíční údaje pracovních míst v USA, především tedy průměrnou výši neagrárních mezd a ukazatel míry nezaměstnanosti.

Nejnovější údaje o zaměstnanosti poskytnou jisté vodítka kam by Fed mohl směřovat měnovou politiku USA. Očekává se mírný nárůst nezaměstnanosti na hodnotu 6,7 %. Pokud budou údaje o zaměstnanosti povzbudivé, vyvolá to ostrý tlak na všechny drahé kovy.

V té souvislosti se již vyjádřili někteří prezidenti Federálních bank. Richard Fisher, prezident Federální rezervní banky v Dallasu, ve středu prohlásil, že je znepokojen výrazným výkyvem některých burzovních ukazatelů. Dodal, že centrální banky musí sledovat důvody těchto výkyvů velmi opatrně, aby se ujistily, že se netvoří další investiční bublina.

TIP:

V rozhovoru pro Wall Street Journal uvedl prezident Federální rezervní banky New York William Dudley, že upřednostňuje zvýšení úrokových sazeb až v okamžiku prolomení hranice míry nezaměstnantosti ve výši 6,5%. Rovněž uvedl, že Fed nemusí spěchat s rychlým zvyšováním krátkodobých sazeb, pokud je ekonomika stále v těžké situaci. Čekání na páteční data však předčila událost daleko važnějšího charakteru. Tak, jak přicházely zprávy o vývoji situace na Ukrajině, tak docházelo k pohybu cen drahých kovů nejen na Londýnské burze.

Ukrajinská situace způsobila určitou poptávku na trhu se zlatem a s pokračujícím uvolňováním emocí je pravděpodobné, že se zlato vypořádá s nastálou situací pohybem směrem dolů,“ řekl Adam Koos, prezident a portfolio manažer Libertas Wealth Management Group. To potvrzují i další makléři.

V posledních několika letech jsme mohli být svědky, že před blížícím se vydáním dat pracovních míst v USA se zlato obchodovalo na nižší cenové úrovni, a po ochlazení situace na Ukrajině, resp. po Putinově vyjádření, že se ruské vojenské jednotky stáhly zpět, by tomu tak mělo být i nyní, uvedla Jan Skoyles, vedoucí výzkumu ze společnosti Real Asset Co. Mylně se však domnívá, že všechny oči investorů budou upřeny na americká ekonomická data. Vývoj ceny zlata reaguje a bude reagovat zcela určitě na tuto krizi.

vývoj ceny zlata

V důsledku vysoké volatility světových cen drahých kovů jsme s cenovou predikcí zdrženliví. Nicméně se domníváme, že pokud cena zlata prolomí hranici 1330 USD/unci, pak by měl následovat pokles až na úroveň 1280 USD/unce. Pokud ovšem tato hranice prolomena nebude a cena by pokračovala v růstu, přičemž bude prolomena hranice 1355 USD/unce, pak by se měla cena zlata vyšplhat až k úrovni 1395 – 1400 USD/unce.

Zdroj: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz