Ztráta likvidity: Noční můra správců indexových fondů

propad

Trh podnikových dluhopisů v posledních letech výrazně rostl. V případě hromadného odklonu investorů od těchto cenných papírů se mohou dostat správci burzovně obchodovaných fondů do úzkých. Musí začít prodávat, i když jsou podmínky na trhu nepříznivé. Ztratit mohou i investoři.

Investoři se mohou dostat k podnikovým dluhopisům prostřednictvím klasických aktivně spravovaných podílových fondů i pasivně řízených ETF fondů. V případě ztráty likvidity na trhu podnikových dluhopisů se dostávají do nevýhody správci indexových fondů.

ETFka kopírují index

Burzovně obchodované fondy (ETFs) mají za cíl přinášet výkonnost sledovaného indexu. Odchylka od sledovaného indexu by měla být co nejnižší. V případě ETF s fyzikou replikací jsou do portfolia zařazovány firemní dluhopisy obsažené v indexu. Tato konstrukce může přinést komplikace v situaci, kdy dojde k výraznému poklesu likvidity na trhu firemních dluhopisů.

Za normálních tržních podmínek jsou firemní dluhopisy i z nich sestavené ETF fondy snadno obchodovatelné. Když se ovšem otočí zájem investorů (pozn. investoři začnou hromadně prodávat firemní dluhopisy), může být obchodování problém. Správci ETF fondů musí začít prodávat dluhopisy držené v portfoliu bez ohledu na situaci na trhu. Hodnota podílu ETF může být po určitou dobu pod hodnotou NAV (pozn. čistou hodnotou aktiv fondu).

Výhody aktivní správy portfolia

Manažeři aktivně řízených fondů jsou oproti správcům ETF fondů ve výhodě – mohou se v případě potřeby více odklonit od sledovaného benchmarku. Postižené dluhopisy nemusí být prodány v okamžiku nepříznivých podmínek na trhu, manažeři se mohou vyhnout problémovým dluhopisům či naopak navýšit zastoupení atraktivnějších dluhopisů. Jednoduše řečeno, manažeři aktivně řízených fondů mohou profitovat z přehnané reakce trhu. Další výhodou aktivně spravovaných portfolií je, že manažeři fondů mohou držet více likvidních prostředků. Ty mohou využít pro nákup zajímavých dluhopisů či využít peníze k výplatě investorů.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …