Zlato a stříbro za sebou v poptávce nechává kukuřici i měď

grafy

Hedgeové fondy a správci aktiv snížili kombinované expozice vůči 24 US obchodovaným komoditám o 1,3 % na 891 000 lotů futures a opcí během týdne končícího 6. lednem. Byl to čtvrtý týdenní pokles v řadě a pro změnu se netýkal energií ale obilovin, které ho spustily.

Velký posun směrem dolů u surové ropy zapříčinil nárůst v dlouhých a stejně tak v krátkých pozicích, tudíž čistá pozice během týdne zůstala nezměněna. V oblasti drahých kovů je zlato a stříbro stále přitažlivější pro nákup zatímco čistá krátká pozice mědi vzrostla v souvislosti s cenou vznášející se blízko pětiletého minima.

Spekulanti na pokles ceny se navrátili ke kukuřici sledujíce téměř nekončící pokles od října, zatímco nákup sójového oleje vzrostl na své maximum od září 2012.

Relativně rozsáhlá čistá dlouhá pozice byla zachována v rámci WTI surové ropy i v průběhu dramatického výprodeje od minulého července. Minulý týden se cena zhroutila o dalších 11,4 %, ale obchodníci zůstali rozděleni v otázce, kam se bude nadále vyvíjet, protože krátká i dlouhá pozice vykázaly stejné množství obchodu, což znamenalo, že čistá pozice během týdne zůstala zachována.

Ropa cruideZlato a stříbro je pro zájemce o nákup stále přitažlivé, což je důsledek návratu růstu ceny. Čistá dlouhá pozice vzrostla o 8,5 % respektive 15 % během sledovaného týdne. Krátké pozice zlata byly sníženy na pouhých 33 896 lotů, byly tak nejníže od srpna, což je projevem zmírnění krátkodobých očekávání poklesu ceny zlata.

Zlato

Ropa

Autor příspěvku Ole Hansen

Ole Hansen je odborníkem v obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností s nákupy i prodeji. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována na online bázi a v tištěných médií po celém světě.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …