OPEC a těžební kvóty. Stojíme na začátku cenové války?

kurzy

Od poloviny toho roku jsme svědky výprodejů na ropě, které jsme mohli spatřit naposledy během globální finanční krize v roce 2009. Za poslední půl rok se cena ropy WTI propadla o 49,4 % na 54,51 dolarů za barel.

Graf: Vývoj ceny ropy WTI v USD za barel, zdroj www.emax.cz

Vývoj ceny ropy WTI v USD za barel

Za tímto výplachem stojí masivní produkce a nízká poptávka po ropě. Ropný kartel OPEC má zodpovědnost zhruba za 40 % světových zásob ropy. Na konci listopadu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) rozhodla ponechat těžební kvóty beze změny na úrovni 30 milionů barelů denně. To vyvolalo řadu spekulací o cenové válce, kterou vyhlásil kartel OPEC. Pravdou však zůstává, že není zřejmé, proti kterému státu ji vede, zda jsou to  Spojené státy nebo Rusko.

Na energetické scéně jsou americké břidlice novou hnací silou v těžbě ropy. Americký břidlicový boom ovšem začal až v posledních deseti letech. Dříve se do amerických břidlic nevyplatilo investovat. Situace se postupem času změnila. Vyvinuly se nové těžební metody a současně břidlicím přihrál také nárůst cen ropy. V tento moment se již vyplatilo investovat do těžby amerických břidlic.

Produkce ve Spojených státech vzrostla na počátku prosince podle údajů Ministerstva energetiky na 9,12 milionu barelů denně, což je nejvíce od roku 1986. Těžba v amerických břidlicích je podle odhadu Mezinárodní energetické agentury výhodná, pokud je cena ropy WTI nad 42 dolary za barel.

Graf: Vývoj produkce ropy v USA v milionech barelů denně, zdroj: Bloomberg

Vývoj produkce ropy v USA v milionech barelů denně

Nízké ceny a konkurenční prostředí budou oříškem především pro malé těžaře, kteří působí na méně produktivních lokalitách. Většina těchto subjektů financují práva na průzkum či vrtné soupravy na dluh. Při poklesu tržeb je tedy velice reálné, že by malí těžaři mohli mít v blízké budoucnosti problém s hotovostí a splácením úvěrů.

Kartel OPEC se rozhodl, že svůj lví podíl na trhu nedaruje nikomu snadno, a proto očekáváme, že cena ropy WTI by se postupem času mohla dostat až k úrovni 40 dolarů za barel. O tom svědčí i prohlášení ministerstva energetiky Spojených Arabských Emirátů, které uvedlo, že OPEC nesníží produkci ani v případě propadu ceny ropy na 40 USD. Kartel očekává stabilizaci cen bez nutnosti omezení těžby.

Ropu je možné obchodovat pomocí několika ETF. Nejznámější jsou United States Oil Fund (USO), ProShare Ultra Bloomberg Crude Oil (UCO) a PowerShares DB Oil Fund (DBO). Na pokles ceny ropy je možné spekulovat pomocí ETF ProShare UltraShort Bloomberg Crude Oil (SCO).

Autor: Eva Mahdalová, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …