Jak zdanit výnosy z investice do ETF?

buy and sell

Při vyplňování daňového přiznání by měli zbystřit investoři, kteří využívají ve svých portfoliích burzovně obchodované fondy. Pro zdanění výnosu je rozhodující doba, po kterou cenné papíry držíte. Zajímejte se také o původ dividend, které jsou připsány na váš účet.

Portfolia drobných investorů mohou být složena z různých cenných papírů od akcií přes dluhopisy až po investiční certifikáty či burzovně obchodované fondy. Pokud se vám v minulém roce podařilo prodat cenné papíry za vyšší než kupní cenu, případně jste získali i nějakou dividendu, dosáhli jste výnosu. Ve kterých případech budete muset výnosy zdanit? Jak je to se zdaněním v případě burzovně obchodovaných fondů?

Časový test

Pokud jste se v minulém roce rozhodli investovat do burzovně obchodovaného fondu (ETFs) a mezi nákupem a prodejem uplynula kratší doba než šest měsíců, musíte případný výnos zdanit. Tato situace nastává u aktivnějších investorů. Kdo se nesnaží vydělat na krátkodobém pohybu kurzu, ale usiluje o dlouhodobé zhodnocení osobního portfolia, zdanění se vyhne. Držíte-li cenné papíry déle než půl roku, dosažený výnos je od daně osvobozen.

TIP: V daňovém přiznání za rok 2014 dochází k prodloužení časového testu. Více se dočtete v článku Co je to časový test? Platí i pro ETF?

Některá ETFka vyplácejí dividendy

Některé společnosti ve vašem portfoliu mohou vyplácet dividendy. Drobný investor, jehož portfolio je složeno výhradně z klasických akciových podílových fondů si nemusí s vyplacenými dividendami lámat hlavu – podílové fondy inkasované dividendy reinvestují.

V případě burzovně obchodovaných fondů (ETF) je situace jiná. Některá ETFka vyplácejí přijaté dividendy od firem z portfolia ETF na majetkový účet investora. Výplata dividend může probíhat jednou i čtyřikrát ročně. Informace, zda a v jaké frekvenci fond vyplácí dividendy, naleznete v informačním listu ETFka.

Dividendy od zahraničních společností

V případě fyzický osob (nepodnikatelů) spadají příjmy plynoucí z držby cenných papírů pod §8 Příjmy z kapitálového majetku a jedná se o tzv. samostatný základ daně dle §36. V nejčastějších případech (dividendy, úroky) jsou zdaněny u zdroje, tj. poplatníkovi je vyplacena čistá hodnota po odečtení srážkové daně. Srážková daň z dividend stejně jako z úroků v současné době činí 15 %. Dividendy přijaté ze zahraničí jsou rovněž zdaněny srážkou u zdroje, přičemž existuje-li se zemí emitenta cenného papíru dohoda o zamezení dvojího zdanění, může si poplatník daň sraženou v zahraničí započítat proti své daňové povinnosti v České republice.

Zdanění dividend u ETF se podrobně věnuje článek ZDE.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …