Zajímavé ETF: Source Man GLG Europe Plus

Zajímavé ETF

Britská společnost Source UK Services Limited patří k předním evropským poskytovatelům burzovně obchodovaných produktů (ETP). Ve svých produktech spravuje aktiva v hodnotě přesahující 15 miliard amerických dolarů. Source nabízí produkty, prostřednictvím kterých mohou drobní i institucionální klienti investovat do akcií, dluhopisů (fixed income) i komodit.

Velmi zajímavým fondem se jeví Source Man GLG Europe Plus ETF. Nejedná se však ani o tradiční ETF pasivně kopírující hlavní indexy, ani se nedá úplně zařadit do fondů typu smart beta, ale je to fond aktivně spravovaný. Source a GLG strategii pojmenovaly beta plus. Aktivní správou se fond podobá klasickým podílovým fondům. Source Man GLG Europe Plus investuje do akcií firem ze sedmnácti evropských zemí včetně britských (existuje i varianta bez britských akcií) a investiční strategie byla vyvinuta a je zároveň řízena společností GLG Partners LP, která je součástí Man Group, největšího správce hedžových fondů na světě.

Výběr titulů do portfolia

Strategie společnosti GLG sleduje investiční doporučení a nápady přibližně pětašedesáti nejvýznamnějších evropských makléřských firem a za pomoci naprogramovaných algoritmů generuje likvidní a široce diverzifikované portfolio. Fond Man GLG Europe Plus drží pouze dlouhé pozice a snaží se svou výkonností překonat hlavní evropské akciové indexy. Základní měnou fondu je euro a s podíly se v této měně obchoduje na německé XETRA a ve Švýcarsku, v britských librách se fond obchoduje v Londýně.

Držené cenné papíry

Fond investuje do fyzických akcií, výkonnost portfolia se však snaží GLG vylepšit za pomoci derivátů. Registrovaný je v Dublinu. Roční management fee je 0,75 %, tedy více než u pasivních ETF, ale dosti atraktivní je toto číslo ve srovnání s podílovými fondy, zvláště když v případě Source Man GLG Europe Plus investor získává přístup k hodně zajímavé strategii od uznávané investiční společnosti jakou je GLG. Ve správě fondu, který vznikl v roce 2011, byla na začátku dubna aktiva za téměř 600 miliónů euro.

Solidní je samotná výkonnost fondu, i když historie je poměrně krátká. V letech 2012 a 2013 měl fond celkové zhodnocení 18,85 %, resp. 23,16 %, více než benchmark MSCI Europe. Za první tři měsíce tohoto roku byl fond nahoře o 1,71 %. V portfoliu byly na začátku dubna akcie okolo 190 evropských firem, když největší podíl v portfoliu mají s 2,36 % akcie britské Wolseley PLC (výrobce stavebních materiálů), s 2,15 % akcie francouzské banky Credit Agricole a s 1,95 % akcie telekomunikační skupiny BT Group. Kompletní aktualizované portfolio naleznete na stránkách firmy Source.

Z jednotlivých zemí jsou v portfoliu nejvíce zastoupeny akcie britských firem (podíl 20,87 %), dále francouzských (16,59 %) a německých (12,91 %). Jak už bylo zmíněno, existuje i varianta fondu bez zastoupení britských akcií (Man GLG Continetal Europe Plus) a také fond investující na základě podobných algoritmů do akcií v Asii (Man GLG Asia Plus).

Řešení pro příznivce aktivně řízených portfolií

Ve čtvrtek 10. dubna 2014 se kurz podílů fondu (ticker MPFE) pohyboval na XETRA okolo 135,50 euro. Dividendy fond nevyplácí, ale zpět reinvestuje. Za zvážení stojí investice do Man GLG Europe Plus zejména pro ty investory, kteří chtějí při zhodnocování využít výhod aktivně spravovaných podílových fondů, ale chtějí výrazně ušetřit na poplatcích za vstup a správu. Nejenže se správcovský poplatek relativně nízký, ale za nákup podílů se platí pouze komise makléřské firmě, vstupní poplatek je nulový.

Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …