Zajímavé ETF: Global X SuperDividend

peníze, dividendy

Jedním z burzovně obchodovaných fondů ze skupiny smart beta je Global X SuperDividend ETF. Jak už název napovídá, jedná se o fond zaměřený na investice do dividendových akcií.

Podle stránek americké investiční společnosti investuje Global X SuperDividend ETF do stovky akcií společností z celého světa, které mají nejvyšší dividendový výnos. Každá z akcií má v portfoliu téměř stejnou váhu, takže na rozdíl od běžných akciových indexů není vývoj kurzu podílů fondu ovlivňován několika největšími korporacemi.

Kritériem výběru není jen vysoká dividenda

Vysoká dividenda však není jediným kritériem pro zařazení akcie do portfolia, protože pak by se do něj mohly dostat jednorázově akcie firem, které čas od času vyplatí mimořádnou dividendu a pak zase dlouho nic. Proto společnost Global X využívá další filtry pro selekci akcií, z nichž nejdůležitější je stabilita, s jakou firma dividendy vyplácí a taktéž stabilita samotné výše vyplácené dividendy. Tudíž mohou být z portfolia při čtvrtletním přezkumu vyřazeny akcie firem, u kterých se očekává razantní snížení dividendy či dokonce její úplné zrušení.

Měsíční výplata dividend

Fond vyplácí svým podílníkům dividendu každý měsíc, roční dividendový výnos Global X Super Dividend ETF se momentálně pohybuje okolo 6,8 %, což je hodně slušné. Do fondu se neplatí vstupní poplatek, akorát roční za správu fondu. Ten dělá 0,58 % z objemu aktiv, což je sice více než u tradičních pasivních ETF, kde se platí i 0,10 %, ale na druhou stranu výrazně méně, než u klasických podílových fondů distribuovaných v ČR bankami a investičními společnosti. U těch se u akciových fondů obvykle platí vstupní poplatek až 5 % a navíc ročně minimálně 1,5 % z objemu, což při dlouhodobějším držení investice z jejího zhodnocení užere pěknou sumu.

Kde se ETF obchoduje?

S podíly fondu se obchoduje v amerických dolarech na burze NYSE Arca. Kurz podílu se v současnosti pohybuje okolo 24 dolarů. Geografické a sektorové složení portfolia můžete vidět v níže uvedených grafech. V roce 2013 bylo celkové zhodnocení fondu (růst kurzu + dividendový výnos) 14,73 %. To bylo méně, než měly hlavní akciové indexy, na druhou stranu se u dividendového investování jedná o konzervativnější dlouhodobější instrument, který může být vzhledem ke svému dividendovému výnosu vhodnou součástí investičního portfolia. Netřeba zapomenout na možnost získané dividendy dále reinvestovat.

Graf: Regionální alokace portfolia

Sektorová alokace portfolia

Graf: Sektorová alokace portfolia

Sektorová alokace portfolia

Každá strategie nebo instrument má i svá rizika. I dividendových akcií se týká kurzové riziko. Ceny akcií mohou nejen růst ale i klesat. U dividendových akcií se tak může stát například za situace, kdy náhle dojde k růstu úrokových sazeb, což sníží jejich atraktivitu oproti třeba korporátním dluhopisům. Ještě dodám, že ve správě Global X SuperDividend ETF byla k 24. březnu aktiva v hodnotě 838 miliónů amerických dolarů. Průměrný denní objem obchodů s podíly fondu na burze je přes 200 tisíc kusů, což zaručuje dostatečnou likviditu pro nákup i případný pozdější prodej.

Autor příspěvku: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …