Zajímavé ETF Global X Guru

global etf

Svět burzovně obchodovaných fondů už dávno netvoří pouze fondy pasivně kopírující hlavní akciové indexy. Stále většího významu v nabídce investičních společností nabývají smart beta fondy.

Jedná se o fondy, do jejichž portfolia jsou akcie nakupovány podle různých kritérií, jako jsou výše dividend, pravidelnost jejich vyplácení, volatilita kurzu, objem zpětných odkupů, kvalita fundamentálních ukazatelů či cenové momentum. Americká investiční společnost Global X má své smart beta rodině fond Global X Guru ETF.

Akcie velkých hráčů

Do portfolia Guru ETF patří akcie, do nichž nejvíce investují americké hedžové fondy a velcí institucionální investoři s hodnotou akciového portfolia přes 100 miliónů dolarů. Hedžové fondy v USA musí do 45 dnů po skončení každého čtvrtletí zaslat Komisi pro cenné papíry (US Securities and Exchange Commission) tzv. Form 13F se složením svého akciového portfolia. Form 13F však zahrnuje pouze dlouhé pozice a nejsou v něm uvedeny short pozice či hedging, který fondy provádějí pomocí opcí a jiných derivátů.

Portfolio Global X Guru ETF

V portfoliu fondu Guru ETF se tak nachází hodně kvalitních akciových titulů kotovaných na amerických burzách. Problémem je, že hedžové fondy a další institucionální investoři si reportování svých pozic nechávají obvykle až na konec 45denní lhůty a tak Guru ETF nakupuje akcie s velkým zpožděním v porovnání s investory, jejichž portfolia se snaží kopírovat. V té chvíli už některé hedžové fondy mohou mít některé akcie prodané a mít v portfoliu jiné. Toto se snaží společnost Global X řešit tím, že z výběru sledovaných hedžových fondů a jejich Form 13F vyřazuje fondy s vysokou fluktuací portfolia. Global X taktéž sleduje jen fondy, jejichž hodnota akciového portfolia je vyšší než 500 milionů dolarů.

Výkonnost ETF

V tomto roce je zatím Guru ETF mírně v mínusu o zhruba dvě procenta. Pro porovnání hlavní akciový index S&P 500 je letos zatím v plusu o více než dvě procenta (dne 2. dubna). V minulém roce, který byl pro americké akciové trhy ve znamení silného býčího trendu, však dosáhl fond vysokého zhodnocení 47 %, tedy více než S&P 500, který dosáhl celkové návratnosti i s dividendami cca 32 %. Ale i zde je opět nutno zmínit nevýhodu, protože vzhledem k zaměření na akcie koncentrované v portfoliích hedžových fondů je porfolio Guru X zranitelnější v situaci větších poklesů na trhu.

Nejvýznamnější tituly v portfoliu

Na začátku dubna měly s 2,23 % největší zastoupení v portfoliu Guru X akcie společnosti Burlington Stores. Dále pak Delta Airlines, Sprint Corp a YPF. Kompletní portfolio na stránkách emitenta ZDE.

Jak už bylo zmíněno, podíly fondu se obchodují na NYSE Arca, průměrný denní objem obchodů v posledních třech měsících je 401 tisíc kusů. Roční správcovský poplatek je 0,75 %, což je podstatně více oproti pasivním ETF, ale zase méně než u podílových fondů. Objem majetku fondu je 537 miliónů dolarů. Společnost Global X si už minulý měsíc zaregistrovala o SEC dva nové fondy tohoto typu – GURX a GURI zaměřené na akcie malých firem, resp. zahraničních korporací.

Global X Guru

Autor: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …