Vývoj poptávky a nabídky zlata v roce 2014

zlato

Údaje Světové rady pro zlato (WGC) ukázaly oslabení loňské poptávky po zlatě na dvou důležitých trzích, kterými je Čína a Indie. Celosvětová poptávka po žlutém kovu v roce 2014 dosáhla 3 924 tun ve srovnání s rokem 2013, kdy byla v úrovni 4 088 tun. Přesto poslední čtvrtletí 2014 bylo ve znamení růstu spotřeby, který byl 6 procent vůči stejnému období 2013. Podle Marcuse Grupa, ředitele investiční strategie WGC, byl tak loňský rok rokem stabilizace.

Trh se stále vzpamatovává z druhého čtvrtletí roku 2013, kdy cena zlata prošla největším pádem za více než 30 let. Nízké ceny probudily investory a to zejména v Indii a Číně. Díky tomu se poptávka v roce 2013 dostala na rekordní úroveň 4 088 tun. Obě země jsou největšími konzumenty zlata na světě a společně jejich podíl tvoří zhruba polovinu celosvětové poptávky. V loňském roce však obě země zaznamenaly ochlazení spotřeby. V Indii pokles dosáhl 14 procent na celkových 843 tun a v Číně dokonce 38 procent na 814 tun.

Graf: Spotřeba zlata Číny a Indie v tunách

Spotřeba zlata Číny a Indie v tunáchZdroj WGC

Hlad Číňanů po špercích, který tvoří asi dvě třetiny globální poptávky, propadl o 10 procent, ale v Indii díky festivalům a svatbám vzrostl o 19 procent. Změnu chování spotřebitelů, a tím pádem také vyšší poptávku po zlatě v obou zemích, očekává WGC v příštím roce. Odhad spotřeby se pro každou zemi pohybuje mezi 900 až 1 000 tunami.

V dalších pro spotřebu důležitých zemích jako je Velká Británie a Francie, byla situace odlišná. Spotřeba zde v uplynulém roce vzrostla o 18 a 16 procent. Popularitu investic do zlata zvedla v Anglii hlavně Královská mincovna, která začala vydávat své první zlaté mince široké veřejnosti.

Podle Alistaira Hewitta, vedoucího průzkumu trhu WGC, je i Evropa díky krizi v roce 2008 řazena na přední místa ve spotřebě zlata. Podle jeho slov však do té doby trh s investičním zlatem zde prakticky neexistoval.

Mezi centrálními bankami šly čisté nákupy zlata prudce nahoru. Banky nakoupily v loňském roce celkem 477 tun kovu, což je meziročně o 13 procent více.

Graf: Nákup zlata vybraných centrálních bank v tunách

Nákup zlata vybraných centrálních bank v tunách

Zdroj WGC

Nejvíce nakupovala centrální banka v Rusku. Za ní pak následovaly banky v Iráku a Kazachstánu. To naznačuje, že chuť rozvíjejících se trhů ukládat peníze do zlata, fungující jako ochrana před ekonomickými šoky, se nezměnila.

Na druhé straně pomyslného břehu stojí Ukrajina. V bouřlivém roce 2014 prodala tamní centrální banka téměř 19 tun zlatých rezerv, čímž snížila jejich stav o 14 procent.

Celková nabídka zlata na trhu, kam se řadí důlní těžba, recyklace a zajišťující se producenti, v uplynulém roce vzrostla jen o 5 tun. Nicméně těžba dosáhla rekordní úrovně 3 114 tun, tedy o 2 procenta více než v roce 2013.

Autor: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …