Jak se sankce vůči Rusku promítnou do ceny zlata?

zlato

Na začátku tohoto týdne se prozatím zlato obchoduje pod hranicí 1300 dolarů/unci, což vzhledem k čím dál více vyhrocenějším projevům čelních představitelů Ruska, s Putinem v čele, nemusí dlouho platit. V tomto týdnu by se 28 zemí Evropské unie mělo dohodnout na daleko výraznějších sankcích vůči Rusku, které by měly odradit Rusko od jejich „mise“ na Ukrajině.

Vývoj ceny zlata

Sankce jsou jediným prostředkem, který Západu zbyl, když veškeré diplomatické snahy selhaly a zůstalo jen u prázdných slov řečených u kulatých stolů. Velkou slabostí EU při rozhodování o rozsahu sankcí, zejména menších států, budou dopady na domácí ekonomiky. Není jednoduché stanovit si priority. Omezit ruskou firmu na území daného státu bude mít za následek omezení firem na ruském území (viz. McDonald’s, Hamé). Obchodníci na Wall Street se tento týden ujistí, že ECB bude tisknout další dluhopisy, kterými by mohly podporovat Ukrajinu v období jejich nejen ekonomické krize, což však nebude dobrá zpráva pro akciové trhy a měny všeobecně.

Šéf Kremlu Vladimír Putin se sice ptá: „V čem spočívají evropské hodnoty?“. Zcela jistě nespočívají ve vytváření nových států na území svrchovaného státu Ukrajiny. Jak sám uvedl před ruskými novináři, v neděli 31.srpna vyzval k jednání o státnosti jihovýchodu Ukrajiny – tzv. Novoruska. Toto vyjádření bylo vzápětí poupraveno mluvčím Kremlu Dmitrijem Peskovem, který pro agenturu ITAR-TASS upozornil na fakt, že Putin údajně nehovořil o Novorusku jako státu, ale šlo jen pouze o výzvu k rozhovorům uvnitř Ukrajiny a jeho východních regionů.

Situace je aktuálně velmi nepřehledná. Podle agentury Reuters byl ve 12:00 vydán ukrajinským armádním jednotkám rozkaz o ustoupení z letiště v Luhansku na východě země. Následně pruský ministr pro energetiku Novak uvedl, že Rusko a Ukrajina se dohodly, že budou 6. září jednat o dodávkách plynu. Tyto dvě zprávy by naznačovaly jisté hledání cesty z této patové situace a hledání smysluplných východisek.

Graf: Vývoj USD/CZK od 1.7.2014 – 30.8.2014

Vývoj USD vs CZK

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:

Očekávané události

Predikce na tento týden

Aktuálně zlato testuje hranici podpory na úrovni 1287 dolarů za unci, zlato a stříbro v tomto týdnu zamíří pravděpodobně na vyšší úroveň, neboť září je měsíc tradičně silný z hlediska poptávky po komoditních kovech. Přispívá k tomu i čím dál více vyhrocenější situace na Ukrajině, kdy investoři budou hledat bezpečný přístav ve žlutém kovu. Opačný vývoj by mohl nastat z důvodu zvýšení úrokových sazeb zemí eurozóny, případně Velké Británie.

Hranice odporu: 1290 USD/Oz a 1300 USD/Oz

Hranice podpory: 1270, 1260 USD/Oz

Zdroj: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …