Rozvíjející se akciové trhy překonávají rozvinuté

burza

Hlavními tématy v posledních týdnech byl vývoj dění na východě Ukrajiny, eskalující situace v Iráku, kroky centrálních bank a některá zveřejněná makroekonomická data.

Několikadenního klidu na východě Ukrajiny využil nedávno zvolený prezident Porošenko k výměně ministra obrany a několika vedoucích představitelů armády a nové ofenzívě proti proruským separatistům. Toto dění však nemělo viditelný vliv na kapitálové trhy. Ani další ozbrojený konflikt, tentokrát v Iráku, nijak výrazně nepromluvil do vývoje hlavních akciových nebo dluhopisových trhů, a tak jsme byli svědky pouhého tříprocentního růstu cen surové ropy Brent.

Na měnově politických frontách jsme byli svědky neméně zajímavého dění. Americký FED opět snížil objem měsíčních objemů nákupů dluhopisů o 10 mld. USD na 35 mld. USD. Evropská centrální banka pak oznámila snížení základní úrokové sazby o deset bazických bodů na 0,15 procentního bodu, přičemž došlo k snížení depozitní sazby do záporného teritoria. Inflační tlaky v krátkém horizontu vidí ECB víceméně jako vyrovnané s rizikem dalšího poklesu cenové hladiny a pro podporu likvidity bank a zvýšení úvěrování připravuje již třetí program odkupů dluhopisů (LTRO).

Ani nová ekonomická čísla nenaznačila výraznější změnu trendu oproti předešlým měsícům. Americké HDP za první čtvrtletí bylo revidováno dolů, avšak předstihové ukazatele, spotřebitelská důvěra nebo trh práce nadále potvrzovaly, že ekonomické oživování není nikterak ohroženo. To potvrdila i guvernérka FEDu, která zároveň mírně snížila odhad růstu americké ekonomiky pro letošní rok. Z Eurozóny potěšily maloobchodní tržby nebo údaje z průmyslu.

To vše vedlo k solidním ziskům globálních akciových trhů, jež si připsaly zajímavé zisky (index MSCI World dosáhl v červnu1,7 %). Dařilo se zejména akciím amerických společností (S&P 500 +1,9 %). Akcie evropských společností ztratily velice málo ze svých květnových zisků a skončily o 0,7 % níže. Ještě více než rozvinutým trhům se však v posledních týdnech dařilo těm rozvojovým, když hodnota ukazatele MSCI Emerging Market v červnu vzrostla o 2,3 procent. Tažen byl zejména indickými akciemi v důsledku zlepšující se situace v průmyslu a také vysokých očekávání od nové vlády, která by měla více liberalizovat třetí největší světové hospodářství. Dařilo se i akciím obchodovaným v Moskvě, které tak téměř dorovnaly ztrátu z přelomu února a března v důsledku eskalace situace na Ukrajině. Fotbalové mistrovství v Brazílii zatraktivnilo místní akciový trh – hodnota indexu Bovespa se v průběhu června zvýšila o 3,8 procent. Naopak ztrácel turecký akciový trh, kterému se v minulých měsících dařilo z rozvíjejících se zemí nejvíce.

Zdroj: Martin Pavlík, portfolio manažer Conseq Investment Management

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …