Propady na trzích: Riziko i příležitost

graf

Seriozní obchodník s cennými papíry vám nebude tvrdit, že vaše akciové investice budou za všech okolností pouze ziskové. Ceny akcií v čase kolísají, a proto jsou tyto investiční nástroje obecně považovány za rizikové. Kromě „přirozené“ volatility mohou být trhy postiženy i strmějšími propady.

Pozitivní zprávy z ekonomik i firem, trvající býčí trend, optimistické vyhlídky analytiků i investorů… za těchto okolností se většina účastníků na akciovém trhu raduje a počítá své zisky. Podobnou atmosféru jste mohli zažít v průběhu minulého roku, kdy rostly ceny téměř všech aktiv. Nic však netrvá věčně. I nad akciovými trhy se občas stahují mračna.

Pokles na akciových trzích může být odstartován řadou událostí – špatné hospodářské výsledky firem, výběr zisků investorů, obavy o udržitelnost růstu akcií, problémy v odvětví či ekonomice, válečné konflikty nebo živelné pohromy. Každé této události přikládají investoři různou váhu. Zaměřili jsme se na několik významných událostí posledních let a zhodnotili jejich dopad na trhy.

Krach investiční banky Lehman Brothers

Za největší událost posledního desetiletí můžeme jistě označit pád investiční banky Lehman Brothers (15. září 2008). Není nutné opakovat, kde byla příčina krachu čtvrté největší investiční banky ve Spojených státech. Důležité je, že kolaps této společnosti ukázal, jak mohou problémy v jednom sektoru paralyzovat akciové trhy i celou ekonomiku.

Graf výkonnosti burzovně obchodovaného fondu SPDR S&P 500 (SPY) ukazuje, jak investoři reagovali v období krize bankovního sektoru v USA. Krátce po krachu investiční společnosti Lehman Brothers vyhodnotili investoři situaci jako rizikovou a začali stahovat své peníze z otevřených pozic. V první vlně, za necelý měsíc, poslaly hromadné výprodeje akcie z indexu S&P 500 o téměř 30 % dolů. Své dno nalezly americké akcie 9. března 2009. V tomto okamžiku si už pravděpodobně odvážnější investoři řekli, že hůře už být nemůže a začali nakupovat. Nad úroveň před vypuknutím krize se americké akcie přehouply v polovině dubna roku 2010. Dnes se akciový index S&P 500 pohybuje na historických maximech.

Graf: Vývoj burzovně obchodovaného fondu SPDR S&P 500

Vývoj burzovně obchodovaného fondu SPDR S&P 500

Finanční krize zasáhla všechny

Problémy v USA odkryly i další skutečnost, a sice, jak moc dění na akciových trzích v USA ovlivňuje trhy ostatní. Dění ve Spojených státech se vždy dříve či později promítne i na ostatních trzích. Všimněte si, že například finanční krize se podepsala na ruských akciích v burzovně obchodovaném fondu Market Vectors Russia ETF (RSX) mnohem více, než nedávná eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Ani ničivá vlna Tsunami a následná havárie jaderné elektrárny Fukušima neměla takový dopad na akciové trhy. Hodnota japonských akcií ve fondu iShares MSCI Japan Index Fund (EWJ) klesala v období po havárii poměrně málo. Zmíněné události v Rusku i Japonsku měly jen krátkodobý dopad a jen na lokálních trzích. V těchto případech se investoři z postižených trhů stáhli jinam. Amerika zkrátka udává tón.

Graf: Vývoj Market Vectors Russia ETF

Vývoj Market Vectors Russia ETF

Graf: Vývoj iShares MSCI Japan Index Fund

Vývoj iShares MSCI Japan Index Fund

Co mají všechny události společného?

Krize v důležitých sektorech ekonomiky, konflikty mezi zeměmi i živelné události jsou pro akciové investory negativní zprávou, která může vést k opuštění pozic. Jednotlivé nepříznivé události mají různý časový i prostorový dopad. Grafy potvrzují, že po zveřejnění špatných zpráv následují hromadné výprodeje, ale dříve či později se investoři na trhy opět vracejí.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …