Jak připravit investiční strategii na změnu zaměstnání

jednání analytiků

Dovolená, přírůstek v rodině, hektické pracovní období, změna zaměstnání a řada dalších životních událostí se více či méně promítají do času věnovaného správě investičního portfolia. Život je změna a investor by měl mít vždy připraven „záložní plán B“.

V úvodu uvádím jen stručný výčet událostí, které mohou ukrojit značnou část času vyměřeného pro správu investičního portfolia. Osobně jsem v letošním roce změnil zaměstnání, které si vyžádalo i zásadní úpravu mé investiční strategie. Příprava na změnu trvala přibližně půl roku a všechny mé zkušenosti dnes popíšu. Pevně věřím, že můj „návod“ bude inspirací dalším obchodníkům a investorům.

Dnes již neobchoduji každý den

Několik let jsem pracoval pro jednoho českého brokera. Ve své pozici jsem se mohl věnovat fundamentální a technické analýze, sledovat dění ve firmách i na trzích, přemýšlet nad investičními příležitostmi a dle potřeby vstupoval a vystupoval ze svých pozic. V tomto období jsem obchodoval na denní bázi.

Ještě před nástupem do nového zaměstnání mi bylo jasné, že nebudu moci sedět u monitoru celý den. Dnes můžu říci, že se má frekvence otevírání a uzavírání pozic snížila téměř o dvě třetiny. Přehodnocení cílů a přechod ze spekulativního obchodování na poziční bylo nutností. Současně jsem musel slevit i z očekávaného zhodnocení mého účtu. Aktuálně cílím na zhodnocení účtu od 10 % do 20 % ročně.

Změně přístupu se nevyhnula ani obchodní platforma. Dříve běžela obchodní platforma na mém počítači celý den, nyní na účet dohlížím jen skrze mobilní aplikaci. Se změnou strategie jsem se více zaměřil na chytré pokyny.

První čtyři měsíce zkušeností

Díky nové strategii se můžu naplno věnovat novému zaměstnání a mé investování zůstává stále ziskové. Mé strategie díky ETF jsou nyní hodně zaměřené na přesouvání kapitálu z akciových trhů do komoditních a naopak. Při dosažení předem stanoveného protit targetu uvolněný kapitál neinvestuji okamžitě do trhu, ale s využitím money managementu a strategie vstupů postupně přesunu do jiných aktiv.

Příklad: Investování dnes

BBH

Podle data si můžete všimnout, že své pozice buduji v řádech měsíců a nevsázím vše na jednu kartu. Pozice si dle svých back testů a testů řídím dle svého money managementu a tím mám volnější ruce pro výběr ETF dle aktuálních volných prostředků k investování.

Příklad: Investice do ETF na kávu

Coffee

Příklad ukazuje, jak jsem investoval dříve. Během několika dní jsem vybudoval pozici a po určitém zhodnocení ji zavřel. Princip se moc neliší od první ukázky, nicméně je mnohem časově náročnější. Zde jsem využil dostupných informací na trhu a využil spekulativní bubliny, která během zpráv na trhu vznikla. To při aktuální pracovní vytíženosti není možné.

Stanovte si cíl a upravte strategii

Předchozí příklady ukazují, jak mohou být jednotlivé přístupy náročné na čas. Přemýšlejte o své budoucí situaci, stanovte si reálný cíl a upravte strategii. Čím méně budete sledovat trhy, tím více využívejte chytrých pokynů.

Autor komentáře: Miroslav Vybíral, redaktor a lektor Investiční akademie ETF

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …