Podílové fondy dostávají na frak

alternativní etf

Nadvláda podílových fondů pomalu končí a body na žebříčku popularity získávají burzovně obchodované fondy (ETF). Ty jsou oblíbené nejen díky své nízké ceně či diverzifikaci, ale také daňové efektivnosti.

Za posledních 13 let se ETF rozrostly o téměř 2 000 %. V současné době si drobní i institucionální investoři mohou vybírat ze široké škály produktů a vytvářet jedinečné strategie k budování majetku. Klasické podílové fondy, ačkoliv jsou starší než jejich konkurent ETF, se během stejného období rozšířily pouze o 115 %.

ETF i podílový fond jsou brány za investici, jež je složena z koše různých akcií, dluhopisů či dalších podkladových aktiv. Nákupem jednoho cenného papíru získává investor možnost podílet se na vývoji velkého množství různorodých titulů. ETF, kromě toho že mají řadu nesporných výhod oproti podílovým fondům, jsou také daňově účinnější. Při vzniku a zpětném odkupu ETF na primárním trhu se jedná o výměnu aktiv, nevznikají tak zdanitelné kapitálové zisky. Manažer fondu se snaží nakoupené akcie udržet, nevyhledává podhodnocené či nadhodnocené akcie, nesnaží se o nepřetržitý nákup či prodej ve snaze co nejvíce prorazit na trhu. Díky této nízké aktivitě obchodování (provádění nákupů či prodejů) je ETF považován za pasivní vzhledem k aktivním podílovým fondům, a proto daňově efektivnější. Nevznikají-li kapitálové zisky, není důvod odvádět daň.

V oblasti ETF je pro zajímavost SPDR S&P 500 (SPY) největším a nejpopulárnějším fondem s aktivy čítajíc okolo 150 miliard dolarů. Je určen především pro dlouhodobé investory. Pro krátkodobější spekulace je zde například iShares Micro – Cap ETF, který investoval více než jednu miliardu dolarů do 1300 společností s tržní kapitalizací v rozmezí od 50 do  550 milionů dolarů. V roce 2013 tento fond generoval více než 45 % zisku, čímž výrazně překonal jak SPY, tak i iShares Russell 2000 ETF (IWM). V loňském roce získal SPY 32,15 % zisku a IWM 38,8 %.

Objem aktiv spravovaný v ETF je sice stále nižší ve srovnání s podílovými fondy, ovšem pokud se ETF do budoucna budou vyvíjet dosavadním tempem, brzy může být vše jinak.

Zdroj: Zuzana Koňaříková, STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …