Opravdu víte, do čeho vaše ETF investuje?

portfolia

Každé ETF se svou pasivní filozofií usiluje o dosažení výkonnosti reprezentativního indexu. Žádoucí je dosažení co nejnižší odchylky výkonnosti ETF od sledovaného indexu (tzv. tracking error). Existuje však rozdílnost u jednotlivých ETF, jakým způsobem konstruují portfolia vzhledem k podkladovému indexu a tím i různé postupy trackování výkonnosti indexu. 

ETF může replikovat index třemi způsoby – fyzickou replikací, přibližnou fyzickou replikací nebo syntetickou replikací (pozn. swapové konstrukce portfolia tzv. „swapové ETF“ založené na swapových indexech).

Tři možné konstrukce

U prvního způsobu replikace je odchylka od benchmarku minimální. Investor drží přesně ty cenné papíry, které tvoří sledovaný index. U této konstrukce nenajdete žádné finanční deriváty. U druhého typu je tracking error o trochu větší, protože ETF drží pouze některé cenné papíry z daného indexu. Vyřazeny jsou tituly, které mají v indexu nízký podíl a na celkovou výkonnost má tato úprava zanedbatelný vliv. I u druhého typu je vyloučena přítomnost finančních derivátů.

V případě syntetické replikace jsou využity finanční deriváty. Investor musí počítat s tím, že kromě tržního rizika nese automaticky i riziko kreditní. Proto by se měl každý investor při výběru ETF soustředit na konstrukci a nesledovat například jen historickou výkonnost či nákladovost.

Sledujte, co nakupujete

Právě u syntetické replikace by se měl investor zaměřit na to, co nákupem jednoho podílu získá. Kupodivu to většinou není podíl na expozici, kterou strategie ETF nabízí. Swapová ETF využívají indexové swapy, jejichž váha nesmí být vyšší než 10 % čistého obchodního jmění (NAV). Zbytek portfolia tvoří koš cenných papírů, který vůbec nemusí obsahovat tituly ze sledovaného indexu. Díky existenci swapu musí investoři počítat s kreditním rizikem.

Rozdílnost složení indexu a portfolia ukazuje například swapové ETF S&P Global Luxury UCITS ETF.
Investor se nákupem jednoho podílu ETF nepodílí na vývoji luxusních módních značek jako Louis Vuitton, automobilových značek Mercedes-Benz, BMW či společnosti Richemont (poznámka: společnost vlastní několik předních světových společností jako Cartier, Van Cleef & Arpels, Vacheron Constantin). Tyto značky vůbec v náhradním koši nejsou zahrnuty.

Naproti tomu se v náhradním koši setkáte s akciemi firem z jiných sektorů. Konkrétně jsou to například sektory agrochemický, letecký, telekomunikační či finančních služeb. Jediné co náhradní koš dodržuje, je stejná třída aktiv (akcie).

I územní alokace je velmi odlišná. Zatímco u indexu S&P Global Luxury  je diverzifikace z hlediska území značná, u ETF S&P Global Luxury UCITS ETF je nízká – soustředí se pouze na oblast Evropy a Velké Británie, která je v portfoliu více než trojnásobně nadvážena oproti indexu.

Autorka: Monika Horáková, STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …