Obchodujete s akciemi podle ukazatele P/E?

peníze

Kdo si odpověděl ANO, toho bude určitě zajímat seznam burzovně obchodovaných fondů (ETFs) s „levnými“ akciemi. Ostatní si mohou rozšířit své investiční znalosti a zjistit, co je ukryto pod zkratkou P/E.

V článku Investiční strategie pro dlouhodobé ETF investory jsme ukázali jednu z možných cest, jak sestavit a řídit investiční portfolio. Popsaný přístup rozděluje částku určenou k investování na dvě části: první slouží k zajištění dlouhodobých cílů, druhá ke krátkodobým taktickým investicím.

Cílem krátkodobých investic je (s ohledem na aktuální tržní situaci) vybrat tituly, regiony či sektory s atraktivním růstovým potenciálem. Jak je ale poznat?

Kupuj levně, prodávej na vrcholu

Ideální scénář může vypadat následovně – investor nakupuje akcie, když jsou levné, potom určitou dobu počká a prodává, až se tržní ceny vyšplhají na vrchol. V takovém případě může investor při správném načasování vstupu a výstupu z trhu dosáhnout zajímavého výnosu.

Často používaným ukazatelem ocenění akcií je P/E (zkratka z anglického price-to-earnings ratio). Jedná se o poměr mezi tržní cenou jedné akcie a ročním ziskem na jednu akcii. Tento ukazatel jednoduše říká, kolik jsou ochotni investoři aktuálně zaplatit za jednu jednotku (například korunu) zisku na akcii. I přes svá omezení lze na základě tohoto ukazatele odhadovat, jak jsou akcie levné nebo drahé. S tímto poměrovým ukazatelem se můžete setkat nejen u jednotlivých akcií, ale i souboru akcií reprezentujících určitý region, odvětví apod. Ukazatel P/E by měl sloužit jako určité vodítko, nikoliv jako hlavní kritérium výběru.

Nízká hodnota P/E = levné akcie

Prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF) kupujete celé trhy (pozn. soubor akcií reprezentovaný indexem). Ukazatel P/E můžete využít tehdy, když se snažíte určit, zda je určitý region či sektor jako celek levný nebo drahý. Relativně vysoká hodnota naznačuje, že akcie z daného regionu či sektoru jsou drahé. Naopak nízká hodnota naznačuje, že jsou akcie v daném regionu či sektoru levné. Zde byste si měli odpovědět na otázku, proč jsou akcie levné nebo drahé.

Vybrané ETF s nízkou hodnotou P/E:

  • Market Vectors Russia Small-Cap ETF (RSXJ): 5
  • iShares MSCI Russia Capped ETF (ERUS): 5
  • iShares MSCI Emerging Markets Eastern Europe ETF (ESR): 6
  • China Financials ETF (CHIX): 6
  • iShares China Large-Cap ETF (FXI): 7
  • India Small-Cap Index ETF (SCIF): 9
  • iShares MSCI Emerging Markets EMEA (EEME): 9
  • iShares Mortgage Real Estate Capped ETF (REM): 10
  • Egypt Index ETF (EGPT): 12

U většiny vybraných ETF se hodnota ukazatele P/E pohybovala pod hodnotou 10. Mezi relativně levné, ale i rizikové, patří akcie ze zemí východní Evropy, rozvíjejících se zemí jako celku, Ruska, Indie či Egypta. V případě Ruska zůstávají ceny akcií pod tlakem díky konfliktu na Ukrajině. Investoři se přirozeně obávají dalšího vývoje mezi Ruskem, Ukrajinou i zbytkem Evropy a řada z nich se rozhodla stáhnout své peníze do bezpečí. To se projevilo v poklesu ruského akciového trhu. Jak jsem již uvedl, je třeba sledovat nejen hodnotu P/E, ale také hledat důvody nízkých či vysokých hodnot.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …