Nové ETFs na evropské a britské akcie

graf

Společnost UBS uvedla na trh Xetra dva nové burzovně obchodované fondy. Pomocí prvního ETF můžete investovat do evropských akcií, druhý fond se zaměřuje na tituly z Velké Británie. Jaké jsou přednosti nových fondů?

První fond UBS ETF – MSCI Europe ex UK UCITS ETF (EUR) A-dis je určen pro investory, kteří chtějí prostřednictvím jednoho produktu investovat do akcií firem ze 14 evropských zemí s výjimkou Velké Británie. Pouze na akcie firem z Velké Británie se zaměřuje druhý z fondů UBS ETF – FTSE 250 UCITS ETF (GBP) A-dis.

Fyzická replikace indexu

Oba burzovně obchodované fondy fyzicky drží v portfoliích tituly ze sledovaných indexů. Správce fondu se tedy nesnaží dosahovat výkonnosti indexu pomocí swapů. Mezi hlavní výhody využití této konstrukce patří transparentnost, nákladově příznivý přistup k evropským a britským akciím a vyloučení rizika možného selhání protistrany swapu.

ETF sledující index MSCI Europe ex UK UCITS

Do portfolia UBS ETF – MSCI Europe ex UK UCITS ETF jsou zařazeny akcie společností ze 14 vyspělých evropských zemí, které se z hlediska tržní kapitalizace řadí do kategorie velkých a středních firem. Konkrétně naleznete v portfoliu fondu akcie firem z Belgie, Dánska, Německa, Finska, Francie, Irska, Itálie, Nizozemí, Norska, Rakouska, Portugalska, Švédska, Švýcarska a Španělska. Celkem je do ETF zařazeno necelých 327 společností. ETF pokrývá přibližně 85 % tržní kapitalizace evropských burz s výjimkou Spojeného království. Nejvyšší váhové zastoupení mají francouzské tituly (22,5 %), dále následují akcie z Německa (20,3 %) a Švýcarska (20 %). Měnou ETF je euro.

ETF sledující index FTSE 250

Druhý burzovně obchodovaný fond nabízí investorům přístup k britským akciím. UBS ETF – FTSE 250 UCITS ETF investuje do společností se střední tržní kapitalizací, které se obchodují na londýnské burze. V současné době se index skládá z akcií 253 společností, což představuje přibližně jednu šestinu tržní kapitalizace londýnské burzy (LSE – London Stock Exchange). Téměř čtvrtinu portfolia tvoří společnosti podnikající ve finančním sektoru. Dále s 15,1 % následují firmy z ropného a plynárenského průmyslu a sektoru spotřebního zboží (14,1 %). Fond je veden v britské libře a obchodován v eurech. Investoři platící eurem by tedy měli zvážit dopady směných kurzů, které mohou mít na výsledný výnos investice pozitivní i negativní dopad.

Mají tato ETFka smysl?

Na první pohled se může zdát, že evropské akcie lze pokrýt jednodušeji pomocí jednoho burzovně obchodovaného fondu. Podle obchodního ředitele UBS ETFs pro Německo Daga Rodewalda mají nové fondy dát investorům více možností při určování vah evropských akcií v portfoliích. Investoři mohou v případě potřeby navýšit váhu britských akcií nebo se jim naopak úplně vyhnout.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …