Kolik doposud vydělala portfolia profesionálů?

grafy

V září minulého roku představili tři profesionální správci fondů na Deutsche Börse ETF fóru 2013 své strategie k dosažení nejvyššího zhodnocení 100 tisíc eur. K dnešnímu dni vydělalo nejúspěšnější portfolio přes šest procent.

Tři profesionální správci fondů, různé investiční přístupy, tři originální portfolia, sto tisíc eur a nepřeberné množství burzovně obchodovaných fondů (ETFs). Tak by se daly v bodech stručně shrnout podmínky soutěže, do které se zapojili správci ze společností AVANA Invest, StarCapital a Feri Trust.

Nejvýkonnější portfolio

Nejvyšší výkonnosti ve výši 6,22 % prozatím dosahuje portfolio sestavené společností AVANA Invest. Základem strategického portfolia jsou světové akcie bez rozvíjejících se trhů (60 %). ETF na evropské sektory zaujímají 25 % portfolia a rozvíjející se trhy zbývajících 15 %. Toto portfolio je průběžně upravováno podle aktuální situace na trhu. K „vytěžení“ krátkodobých poklesů trhu mohou být využity i short ETF.

Složení portfolia si můžete prohlédnout na stránkách německé burzy ZDE

Těsně za vítězným portfoliem

Ani společnost StarCapital se nemusí za dosavadní výkonnost stydět. Od září minulého roku vydělalo jednoduché portfolio složené z pouhých šesti ETF 6,1 %. Podle vyjádření manažera fondu se struktura portfolia plynule přizpůsobuje měnícím se podmínkám na trhu. Dnes jsou do portfolia zařazeny dluhopisové i akciové ETF. Celé složení portfolia včetně vah jednotlivých ETF naleznete ZDE.

I poslední portfolio vydělává

Zhodnocení ve výši necelých pěti procent přineslo i poslední portfolio od společnosti Feri Trust. Manažer fondu zohledňuje při sestavování portfolia makroekonomická data a využívá takzvaný top-down přístup. Akcie tvoří v současné době necelých 70 % portfolia, na dluhopisová ETF připadá necelých třicet procent. Malá část prostředků je držena v hotovosti. Celé složení portfolia včetně vah jednotlivých ETF naleznete ZDE.

Ještě není vyhráno

Jsme teprve na začátku roku a soutěž potrvá až do září. Do té doby se jistě dočkáme alespoň jedné větší korekce. Teprve výraznější pohyb trhu ukáže, jak se navržená portfolia a samotní manažeři fondů dokážou přizpůsobit skutečnému vývoji trhů.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.