Investoři se vracejí ke komoditám

růst trhů

Podle aktuálního průzkumu ETF Securities se chtějí institucionální investoři v letošním roce vrátit ke komoditám. Mezi favority patří cyklické komodity jako platina, paládium a průmyslové kovy.

Do průzkumu se zapojilo 450 investičních profesionálů, kteří se zúčastnili konference ETF Securities zaměřené na investice do komodit. Z dotazníků vyplynulo, že komodity budou v roce 2014 patřit mezi oblíbenou třídu aktiv. Téměř dvacet procent z nich dokonce zahrne komodity mezi trojici top pozic.

„Většina z oslovených investorů očekává v letošním roce silný hospodářský růst, a to především v USA. Na základě tohoto růstového scénáře investoři očekávají, že po třech letech se dostaví růst cen komodit. Pozornost směřuje zejména k platině a mědi,“ uvedl Nicholas Brooks za ETF Securities.

Z jednotlivých komodit patří jednoznačně mezi nejoblíbenější platina, měď a stříbro. Také zlato dopadlo v průzkumu dobře. Důvodem je skutečnost, že investoři vidí ve zlatu možnost zajištění pro případ nepříznivého hospodářského vývoje.

Zjištěné výsledky potvrzují, že suroviny čekají v případě růstu světové ekonomiky lepší zítřky. Fondy (ETPs) na platinu a stříbro zaznamenaly již v uplynulém roce velké přítoky prostředků (1,3 mld. a 841 milionů dolarů). Řada investorů se ze zlata přesunula od zmíněných komodit, které vykazují pozitivní korelaci s vývoje globální ekonomiky.

Průzkum také ukázal hlavní rizika pro rok 2014. Obavy panují ohledně reakcí finančních trhů na snižování nákupu dluhopisů ze strany FEDu. Dalším rizikem je, že se globální ekonomika bude zotavovat pomaleji, než se v současné době očekává.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.