Investoři se vracejí k dluhopisům

peníze

V únoru si burzovně obchodované produkty (ETP) připsaly do správy dalších více než 27 miliard dolarů. Největší přítoky peněz zaznamenaly produkty zaměřené na americké státní dluhopisy. Mírné zlepšení zaznamenaly i komodity v čele se zlatem.

Podle pravidelné statistiky společnosti BlackRock vložili investoři v průběhu února do burzovně obchodovaných produktů (ETP) dalších 27,2 miliardy dolarů. Investory povzbudilo především vystoupení Jenet Yellenové před členy amerického Kongresu. Na konci nejkratšího měsíce letošního roku spravovaly burzovně obchodované produkty aktiva za více než 2,4 bilionu dolarů. Celkem bylo na trhu 5 098 produktů.

U dluhopisů padaly rekordy

Historicky nejvyšší měsíční přítoky prostředků zaznamenaly dluhopisové ETP. V průběhu února poslali investoři do této skupiny produktů 19,6 miliardy dolarů. Největší přízni se těšily americké státní dluhopisy, které získaly téměř 11,4 miliardy dolarů. Dobře se vedlo i produktům investujícím do firemních dluhopisů investičního stupně, připsaly si 3,6 miliardy dolarů. ETP investující do firemních dluhopisů s vysokým výnosem (High Yield) získaly 1,4 miliardy.

Americkým akciím investoři příliš nevěřili

V únoru získaly nové prostředky i akciové ETP. Za měsíc si tyto produkty připsaly 5,8 miliardy dolarů. Největší čisté přítoky měly rozvinuté země mimo spojené státy. Americké akciové produkty ztratily 208 milionů dolarů.

TIP:

Z hlediska jednotlivých sektorů (pozn. americké akcie) se nejvíce dařilo sektorům zdravotní péče (2,7 miliardy dolarů), energetiky (1,6 mld. USD) a nemovitostí (1,2 mld. USD). Na opačném konci žebříčku byl se ztrátou 1,1 mld. dolarů sektor cyklického spotřebního zboží. Pokud se podíváme na přítoky podle tržní kapitalizace firem, pak nejvíce ztrácely středně velké společnosti (-3,3 mld. USD), následované největšími společnostmi (-2,9 mld. USD). Poklesu se vyhnuly malé (949 mil. USD) a mikro (97 mil. USD) společnosti.

Nadále se nedařilo rozvíjejícím se zemím

Vybírání peněz se v únoru nevyhnuly ani produkty investující do akcií firem z rozvíjejících se zemí. Akcie zařazené do skupiny Emerging Markest ztratily jako celek více než 4,5 miliardy dolarů. V odlivu prostředků vedly tyto země: Čína, Mexiko a Rusko.

Investoři zamířili do vyspělých zemí

Z nových peněz investorů se mohli těšit správci akciových produktů, které se zaměřují na rozvinuté země. Jako celek si připsaly akciové ETP rozvinutých zemí 10,4 miliardy dolarů.  ETP na Evropu získaly téměř 4,2 miliardy, asijsko-pacifický region 3,5 miliardy a Pan Evropu 2,8 miliardy dolarů.

Rostl zájem o drahé kovy

V únoru se dařilo i produktům investujícím do drahých kovů. ETP na zlato si připsaly 500 milionů dolarů, v případě stříbra to bylo 200 milionů. Čisté přítoky byly k vidění i u produktů zaměřených na energetické suroviny či zemědělské komodity. Průmyslové kovy nechávaly investory chladné, ztratily 29 milionů dolarů.

Výhled na březen

Hlavní březnovou událostí je konflikt na Krymu. Vysoké odtoky prostředků lze očekávat u ETP investujících v rámci Ruska. Lze předpokládat, že peníze investorů budou dále ztrácet rozvíjející se země. Nárůst zájmu investorů je možný u produktů investujících v rámci vyspělých trhů a do drahých kovů. Za pozornost stojí i energetické suroviny.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …