Investice do infrastruktury se do roku 2025 více než zdvojnásobí

stavebnictví

Na kapitálové projekty a infrastrukturu bude mezi lety 2014 a 2025 vydáno téměř 78 bilionů dolarů, ukazuje to zpráva společnosti PwC Capital project and infrastructure spending: Outlook 2025. Report analyzuje výdaje na infrastrukturu v 49 největších ekonomikách světa, které generují 90 % světové produkce, odhaduje rozsah současných investic do infrastruktury a hodnotí vyhlídky pro budoucí investice do roku 2025.

Oživení investic do infrastruktury bude geograficky velmi nevyvážené. Asijsko-pacifický region reprezentuje 60 % všech výdajů na infrastrukturu do roku 2025, především díky růstu Číny.

„Rozvíjející se ekonomiky, především pak Čína a další asijské země, které si nenesou důsledky z finanční krize, zaznamenají mnohem rychlejší růst výdajů na infrastrukturu,“ říká Richard Abadie, globální lídr PwC pro Kapitálové projekty a infrastrukturu.

Naopak ve vyspělých ekonomikách investice do infrastruktury porostou pomaleji. Zatímco Severní Amerika by měla dosáhnout jejich předkrizové úrovně nejpozději do roku 2020, Evropě to potrvá déle. Podíl západní Evropy na globálních investicích do infrastruktury klesne na méně než 10 %, tedy přibližně na polovinu svého podílu ještě před pár lety.

„Ve střední a východní Evropě předpokládáme růst investic do infrastruktury kolem 5 % ročně, což by do roku 2025 mělo činit více než 500 miliard dolarů. Přispět k tomu by měl především růst dopravní infrastruktury v západní Evropě a průmyslové výstavby v zemích bývalého Sovětského svazu. Podíl regionu na globálních výdajích vzhledem k vysokým státním dluhům řady zemí podle odhadů mírně poklesne, přibližně ze 7 % na 6 %. Dluh po globální krizi ekonomiky zatěžuje, zejména pak Maďarsko, Polsko a částečně už i Českou republiku,“ upozorňuje Jan Brázda vedoucí oddělení Investičních projektů a infrastruktury PwC v regionu CEE. K situaci v České republice dodává:

„V České republice v následujících letech očekáváme období rozpočtových omezení, ne však takových škrtů, jejichž svědky jsme byli v některých periferních ekonomikách eurozóny. Zároveň očekáváme, že výdaje na sociální a dopravní infrastrukturu budou ještě negativně ovlivněny fiskální zdrženlivostí. Původního tempa růstu by měly dostáhnout do roku 2017.“

PwC ve své zprávě identifikovalo čtyři zásadní oblasti, které budou mít vliv na vývoj výdajů na infrastrukturu v nadcházejících letech:

  • Dostupnost financování a veřejných zdrojů: v rozvíjejících se zemích, méně zatížených státním dluhem, mohou vládní investice pomoci k vybudování dopravních, zdravotních a vzdělávacích zařízení, která by uspokojila narůstající potřeby střední třídy.
  • Demografické faktory: stárnoucí populace západní Evropy či Japonska bude znamenat rostoucí podíl investic do zdravotních a sociálních zařízení.
  • Pokračující proces urbanizace: rostoucí urbanizace zvyšuje poptávku po investicích do veřejné infrastruktury, rozvodných sítí apod.
  • Přírodní zdroje: přírodní zdroje a pravidla jejich užívání budou hrát klíčovou roli ve stanovení rozsahu těžby.

Zdroj: PwC

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …