ETF s nejvyšší likviditou

spokojený investor

Se zvyšujícím se zájmem investorů o indexové produkty roste i jejich nabídka. V řadě případů najdete na stejný index burzovně obchodované fondy (ETFs) od několika emitentů.  Jedním z kritérií výběru je likvidita ETF. Které fondy se mohou pochlubit vysokou likviditou?

Jednoduché doporučení zní: Vybírejte takové investiční produkty, které se dají rychle nakoupit i zpět zpeněžit bez zbytečných nákladů. Likvidita ETF je ovlivněna likviditou cenných papírů zařazených v portfoliu fondu. Vyšší denní objemy zobchodovaných titulů jsou zárukou snadného vstupu a výstupu z ETF a úzkých spreadů (pozn. rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou ETF).

Likviditu burzovně obchodovatelných fondů zajišťují tvůrci trhu (market makers), kteří arbitrážními mechanismy udržují cenu ETF blízko aktuální hodnoty majetku připadající na jednu akcii (NAV). Pokud je tržní cena ETF pod NAV, market makers vytváří dodatečnou poptávku. Jakmile se tržní cena ETF a hodnota majetku připadající na jednu akci vyrovnají, nastává výměna s ETF fondem za náležitou část podkladových aktiv s vyšší hodnotou, než za kolik byly na trhu nakoupeny.

Mezi tři nejlikvidnější burzovně obchodované fondy roku 2014 patří SPDR S&P 500 ETF, iShares Russell 2000 ETF a PowerShares QQQ. Tyto fondy jsou charakteristické vysokou aktivitou obchodování, úzkými spready a nízkou odchylkou od sledovaného indexu (tracking error).

SPDR S&P 500 ETF (SPY)

Toto ETF sleduje index S&P 500 a patří mezi nejvíce obchodované. V současné době spravuje majetek ve výši necelých 160 miliard dolarů a průměrný denním objemem obchodů dosahuje výše 20,48 miliard dolarů. V letošním roce se SPDR S&P 500 ETF pyšní největším objemem obchodů ve výši necelých 955 miliard dolarů.

iShares Russell 2000 ETF (IWM)

Druhým největším fondem z hlediska objemu obchodů je iShares Russell 2000 ETF. Fond kopíruje výkonnost indexu Russell 2000 a za rok zobchodoval akcie za necelých 207 miliard dolarů.

Toto ETF mají v oblibě zejména ti investoři, kteří potřebují do svých investičních strategií zařadit akcie s nízkou tržní kapitalizací („small caps“).

PowerShares QQQ (QQQ)

Nákupem jedné akcie tohoto ETF se podílíte na vývoji stovky společností z indexu Nasdaq 100. Hlavní roli v portfoliu mají společnosti z oboru informačních technologií. Největší část portfolia (27,3 %) zaujímají tři společnosti: Apple, Google a Microsoft.

Denní obrat ETF PowerShares QQQ je 2,77 miliardy dolarů, což je za jeden rok necelých 143 miliard. Aktuální hodnota aktiv fondu je přibližně 46 miliard dolarů.

STOX tabulka

Poznámka: Článek byl redakčně upraven

Autorka: Monika Horáková, STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …