Dluhy rozvíjejících se trhů dosáhly nových rekordů

propad

Rozvíjející se země si na kapitálových trzích půjčily během první poloviny letošního roku rekordní množství finančních prostředků. Nicméně bankéři varují, že euforie na dluhových trzích může přinést problémy do budoucna.

Mezinárodní prodeje státních dluhopisů rozvíjejících zemí dosáhly v první polovině roku 69,47 miliardy dolarů. Proti stejnému období v loňském roce se tak jedná o 54 procentní nárůst. Podle údajů agentury Thomson Reuters se tak rok 2014 zapsal do historie jako rekordní. Údaje ovšem nezahrnují čínské vládní dluhopisy, protože ty nejsou emitovány na mezinárodních trzích.

Graf: Objem nově emitovaných dluhopisů rozvíjejících se zemí v miliardách dolarů (Zdroj: Thomson Reuters, FT)

Nově emitované dluhopisy

Dlouhé období téměř nulových úrokových sazeb pomohlo stlačit výnosy dluhopisů na celém světě. To nutí dluhopisové investory poohlížet se po jejich rizikovějších variantách a pro rozvíjející země je tak snadnější získat potřebný kapitál. Například Řecko v dubnu získalo při prvním vydání státních dluhopisů po finanční krizi objednávky za 20 miliard dolarů. Kypr se vrátil na dluhopisové trhy rok po skončení tamní bankovní krize, která si vyžádala finanční výpomoc v objemu 10 miliard dolarů. Keňa prodala dluhopisy v objemu 2 miliard dolarů a stala se tak rekordmanem mezi africkými zeměmi při debutujícím úpisu na mezinárodních trzích.

Pokud však začnou světové úrokové míry růst, jak někteří ekonomové předpovídají, může se opakovat loňská situace, která způsobila rychlý odliv kapitálu především z rozvíjejících se zemí.

Banka pro mezinárodní platby minulý měsíc varovala před rizikem rostoucího celosvětového zadlužení. V porovnání s vyspělými zeměmi však zůstává zadlužení rozvíjejících se zemí stále nižší. V první polovině roku si vyspělé země vypůjčily na kapitálovém trhu 157,6 miliardy dolarů.

Akcie rozvíjejících se trhů letošní rok dosáhly nových maxim a od začátku ledna MSCI Emerging Market Index vzrostl téměř o 9 procent.

Graf: Kurz MSCI Emerging Market indexu v bodech (Zdroj: Bloomberg)

Kurz MSCI Emerging Market indexu
O poznání lepšího výkonu dosáhl největší burzovně obchodovaný fond se zaměřením na rozvíjející se trhy s názvem Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VWO). Fond má ve správě ohromných 47,85 miliardy dolarů a jeho cena od začátku roku vzrostla již o 13 procent.

Graf: Cenový graf Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VWO) v USD (Zdroj: Bloomberg)

Cenový graf Vanguard FTSE Emerging Markets ETF

Autor příspěvku: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …