Aktivní manažeři loni zaostali za svými benchmarky

obchodování

Společnost S&P Dow Jones Indices v minulém týdnu vydala každoroční SPIVA report (S&P INDICES VERSUS ACTIVE FUNDS), v kterém porovnávala úspěšnost amerických portfolio manažerů aktivně řízených podílových fondů vůči odpovídajícímu indexu (benchmarku).

Pro připomenutí, loňský rok byl pro americké akcie velmi úspěšný, indexy S&P 500, S&P MidCap 400 a S&P Small Cap 600 dosáhly celkové návratnosti (tedy včetně dividend) 32,39 %, 33,5 %, resp. 41,31 %.

Manažerům vycházely investice do středně velkých firem

Pro manažery fondů investujících do akcií velkých (large-cap) a malých firem (small-cap) však nevyšlo porovnání dobře. U large-cap zaostalo za odpovídajícím benchmarkem 55,8 % portfolio manažerů a u small-cap dokonce 68,09 %. Jednalo se o období od 1. ledna do 31. prosince 2013. Celkem dobře vyšli manažeři investující do akcií středně velkých firem (mid-cap), jejich fondy zaostaly pouze v 38,97 % případů.

Horší výsledky na delším horizontu

Pokud se ale vezme do úvahy delší období, tří a pětileté, zaostávají výrazně všechny kategorie portfolio manažerů. U large-cap zaostalo v posledních pěti letech za indexem S&P 500 72,72 % aktivně řízených fondů, u mid-cap (index S&P MidCap 400) 77,71 % fondů a u small-cap (S&P Small Cap 600) 66,77 % fondů.

Jedinou kategorií, kde naopak američtí portfolio manažeři podílových fondů vynikají, jsou akcie small-cap zahraničních firem. Za indexem S&P Developed Ex-U.S. Small Cap zaostala menšina fondů, konkrétně 48,61 %. Dobře pro manažery těchto fondů vychází porovnání i v tříletém a pětiletém horizontu. Zde jsou čísla 43,64 % (3 roky) a 45,0 % (posledních 5 let).

Jako vysvětlení se nabízí, že akcie menších firem nejsou analytiky finančních institucí tak ostře sledované a proto zde vyniknou analytické schopnosti portfolio manažerů a jejich týmů.

Jak ukazují výsledky reportu, v řadě případů dosáhnou investoři lepších výsledků při investici do produktů pasivně kopírujících tržní index. Dvojnásob to platí na delším časovém horizontu. Mezi produkty kopírující výkonnost indexů patří burzovně obchodované fondy (ETFs).

aktivní manažeři versus benchmark

Kompletní report naleznete ZDE

Autor příspěvku Jaroslav Krejčí

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …