Švýcarské NE vyvolalo propad cen komodit

zlato

Švýcaři se v referendu rozhodli pro NE! Ať už tomu bylo v důsledku nebývale rozsáhlé zastrašovací kampaně ze strany Švýcarské národní banky, nebo z domnění většiny obyvatel že švýcarské zlato je bezpečněji uloženo v zahraničí, rozhodli se Švýcaři pro jednoznačné odmítnutí, které by donutilo SNB držet 20 % svých rezerv ve zlatě na domácím území.

Voliči odmítli návrh požadující držbu přibližně 520 miliard franků ve zlatě. Proti zavedení tohoto zákona bylo v konečném výsledku přes 77 % obyvatel. Žádný z 23 švýcarských regionů neměl většinu hlasů pro „zlatou iniciativu“. Největším vítězem je samozřejmě Švýcarská centrální banka: SNB opakovaně varovalo politiky, že toto opatření zhorší možnosti udržení cenové stability a ochranný kryt centrální banky o 1,20 franku za euro.

Zastánci této iniciativy naopak tvrdili, že posílení národního bohatství o 1500 tun zlata pomůže švýcarské ekonomice. Načasování referenda, však hrálo v neprospěch iniciativy, neboť známky útlumu inflace po celém světě dělají ze zlata komoditu méně investorsky zajímavou. Iniciativa „Save Our Swiss Gold“ se navíc snažila zamezit, aby SNB nesměla prodat jakýkoliv drahý kov. Zároveň iniciativa požadovala repatriaci přibližně 30 % drahých kovů aktuálně uložených v Kanadě a Velké Británii.

„Výsledek hlasování přinesl podporu SNB, a ta může tak pokračovat ve své nastolené politice. SNB nabylo dojmu, že voliči dávají současné strategii zelenou,“ řekl Martin Gueth, ekonom LBBW ve Stuttgartu.

Zlato ztratilo 19 procent od svého březnového vrcholu. Zatímco odmítnutí nebude mít pravděpodobně výrazný vliv na cenu. Schválení by zlepšilo sentiment a zvýšilo ceny až o 50 dolarů za unci, uvedlo HSBC Holdings Plc už v listopadu.

„Švýcaři měli vždy blízko ke zlatu, a to je jeden z důvodů, proč došlo k referendu. Navíc při aktuální cenové hladině by mohli této komodity nakoupit více, uvedl Eric Schreiber, nezávislý investor a bývalý šéf komodit společnosti Union Bancaire PRIVEE.“ Schválení referenda mohlo udělat ze Švýcarska třetí nejbohatší zemi vlastnící tuto komoditu. Bohužel pro zastánce žlutého kovu ve Švýcarsku přišla porážka, která však neznamená, že by se Švýcarsko distancovalo od zlata. Cenové podpory přispěly k vyšším nákupům zlata ze strany centrálních bank po celém světě, včetně SNB. Centrální banky přidaly každoročně v průměru 372 tun zlata do svých rezerv a to mezi lety 2010-2013. Nákup bude v dalších letech na úrovni 400-500 tun, vyplývá to z údajů World Gold Council.

V tomto týdnu se s napětím očekává na zasedání ECB. Spotřebitelské ceny v eurozóně v listopadu zpomalily tak, že odpovídaly pětiletému minimu, a proto dochází k silnému nátlaku na Evropskou centrální banku k rozšíření stimulačních programů.

Predikce na tento týden

Zlato: Žlutý kov padl vlivem referenda při obchodování na Londýnské burze až o 3,5 %, trh se však na tento výsledek, který se na základě průzkumů veřejného mínění očekával, připravil, a proto se očekává návrat do úrovní 1170-1180 dolarů/unci, resp. do výše na kterém burzy v New Yorku končily.

Stříbro: Dlouhé pozice investorů se začátkem prosince ukončily a stříbro kleslo pod úroveň 15 dolarů/unci. Aktuálně se předpokládá stagnace na úrovni 15,5 dolarů, případně návrat zpět k 16-ti dolarové hranici, jako důsledek neprolomení podpory a tím pádem její logický návrat do původních úrovní. Kov otestoval podporu na úrovni února 2010 (14,63 dolarů/oz).

Autor komentáře: Jan Žák, Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …