Spotřebitelské ceny v září: V režii sezónních změn

ETF spotřební sektor

Inflace se zvolna vzdaluje nule, domácí poptávka ožila a je to patrné i na vývoji cen. Nicméně riziko deflace definitivně zažehnáno není. Aktuálně největším rizikem je vývoj cen v zahraničí, zejména v eurozóně, kde je riziko deflace poměrně vysoké.

Index spotřebitelských cen se v září snížil o 0,2 procenta. Meziroční inflace stoupla o desetinu procentního bodu na 0,7 procenta, nejvyšší hodnotu v letošním roce.

Klíčovou roli minulý měsíc sehrály sezónní faktory. Konec prázdnin s sebou přinesl pokles cen dovolených o 14,1 procenta, což je v posledních letech poměrně obvyklé zlevnění po skončení letní turistické sezóny. Naopak ceny oblečení stouply o 1,9 procenta, ceny obuvi dokonce o 4,5 procenta. I v tomto případě jde o obvyklý pohyb cen po skončení letních výprodejů a slev.

Začátek školního roku přinesl zdražení školného na vysokých školách o 7,8 procenta, růst poplatků za školní družinu o 4,4 procenta a mateřské školky zdražily o 1,7 procenta.

Důležitou informaci přináší vývoj jádrové inflace. Po téměř pěti letech nepřetržitého poklesu letos začala jádrové inflace stoupat a v září již vyšplhala na 1,2 procenta. Vyšší byla naposledy v prosinci 2008. Růst jádrové inflace přináší nepřímou evidenci růstu domácí poptávky. Nicméně k inflačnímu cíli ČNB má celková i jádrová inflace stále daleko a měnová politika může se hned tak měnit nebude. Kurzový závazek ČNB pravděpodobně opustí až na začátku roku 2016 a teprve poté začne zvyšovat úrokové sazby.

Na konci letošního roku by se měla inflace pohybovat kolem jednoho procenta, v příštím roce stoupne na dvě procenta.

Zdroj: David Marek, Deloitte Česká republika

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …