Spěje eurozóna ke kvantitativnímu uvolňování?

Řešení

Po slibném prvním čtvrtletí se eurozóna ve druhém zadrhla. A není ani divu. Itálie se propadla do třetí recese za posledních 6 let, Německo pokleslo o dvě desetiny a Francie klasicky stagnovala.

Eurostat prozatím nesdělil, co bylo příčinou slabosti, nicméně pohled na Německo, kde poklesla průmyslová produkce a nejspíš i investice, leccos napoví.

Evropská inflace v červenci poklesla na 0,4%, což je výrazně pod cílem ECB, uvažme i slabý růst a (i když to z výnosů státních dluhopisů nepoznáte) vysoké zadlužení. Ačkoliv to dluhopisové trhy momentálně zcela ignorují, Evropa je velice zranitelná – jakýkoliv negativní ji lehce pošle do další recese, která definitivně zajistí, že Evropa zůstane i v roce 2020 ostrovem ekonomické stagnace. ECB sice ubezpečuje, že se inflace vrátí v roce 2016 k cíli, já bych na to ale kalhoty nevsadil.

Ani HDP ani inflace moc důvodů k optimismu nedávají. Já jsem však za tato data rád! Ne, nezbláznil jsem se – jenom si myslím, že je to možná konečně to, co přiměje ECB k rozhodné akci. Kromě německé dogmatické zatvrzelosti totiž nevidím příliš důvodů, proč Amerika i Británie kvantitativní uvolňování využily a Evropa ne.

Nebude to letos – ECB bude nyní vyčkávat, jak se vyvinou opatření z června. Až však uvidí, že příliš nezabírají, moc jiných možností než nákupy aktiv nezbyde. Proč jsme takoví pesimisté? Podzimní dodávky likvidity (tzv. „TLTRO“) jako stěžejní část červnového programu se dle nás nesetkají s o moc větším zájmem bank, než tomu bylo začátkem roku 2011 a začátkem roku 2012, kdy tyto operace ECB dělala naposledy. A ani další červnová opatření nebudou dostačující. Negativní depozitní sazba vzhledem k malému objemu likvidity na depu u ECB velký dopad mít nebude, prodloužení neomezených dodávacích repo-operací už vůbec ne. V příštím roce proto ECB s největší pravděpodobností přistoupí k nákupu aktiv – a já jenom doufám, že to bude nákup opravdu velký.

Zdroj: Martin Lobotka, hlavní analytik společnosti Conseq Investment Management

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …