Růst trhů umazává lednové ztráty

burza

Na zámořských trzích nadále převládá pozitivní sentiment. Index S&P 500 včera uzavřel na denních maximech a nachází se tak jen 20 bodů od historicky nejvyšších úrovní. Nárůsty akciových indexů v posledních dnech umazaly ztráty, které vznikly v důsledku pravděpodobně jen přechodných horších amerických makrodat. Za včerejším růstem akcí nestála žádná významnější kurzotvorná zpráva, jedná se o dílčí témata, která přispívají k uklidnění sentimentu. Jedná se především o lepší korporátní zprávy a zmírnění nervozity na emerging markets. Pozitivní změnu sentimentu odráží úroveň indexu volatility VIX, která klesla oproti začátku února k podprůměrným hodnotám. Nejdůležitější událostí bude dnes zveřejnění vývoje HDP v eurozóně v 11:00. Kromě toho nás ze zámoří čeká změna průmyslová produkce za leden a vývoj spotřebitelské důvěry.

EVROPA

Itálie

  • Po 10 měsících vládnutí odstupuje premiér Enrico Letta.
  • Ustupuje tak tlaku své vlastní strany, budoucím premiérem opět za demokraty se nejspíše stane Matteo Renzi
  • Na finančních trzích nedošlo k žádné významné reakci. Zprávu investoři interpretují spíše pozitivně, protože pravděpodobně nedojde k dalším předčasným volbám a po týdnech bezvládí se opět vrátí italská vláda k reformám.

HDP

  • Před reportováním HDP v celé eurozóně zveřejnily tato data dvě největší evropské ekonomiky.
  • Německá ekonomika rostla ve 4Q mezikvartálně o 0,4 % při očekávaných 0,3 % q/q. Navázala tak na růst o 0,3 % q/q v předchozím čtvrtletí. Oproti minulému roku rostlo Německo o 1,3 %.
  • Mezikvartální růst HDP ve Francii o 0,3 % rovněž překonal odhady ve výši 0,2 %. Meziročně došlo k růstu o 0,8 %.

Zdroj: Cyrrus