Pomůže brazilské ekonomice fotbalový šampionát?

Stavebnictví

Nejdražší fotbalový šampionát v historii ovlivní život v Brazílii na mnoho let, nejen na 31 dní jeho trvání. Ekonomika největší jihoamerické země díky němu získá významnou finanční injekci a vzniknou díky němu miliony pracovních míst. Řada z nich bude udržitelná i po skončení šampionátu. Vyplývá to z průzkumu Sustainable Brazil, který zveřejnila společnost EY.

Prakticky u každé velké sportovní akce se dnes veřejně diskutuje o jejich přínosech a efektivitě vynaložených nákladů. Studie společnosti EY věnovaná fotbalovému šampionátu v Brazílii hodnotí nejen přímé dopady a přímé vynaložené náklady, ale dlouhodobý efekt na výkonnost brazilské ekonomiky a kvalitu života v této zemi.

Ze studie vyplývá, že přestože rizika spojená s organizací šampionátu nejsou malá, pořadatelská země bude z této události dlouhodobě profitovat, a to zejména pokud se ji podaří organizačně zvládnout bez větších komplikací. „Z podobně velkých akcí tradičně těží stavební firmy, letecké společnosti či hotely.

V souvislosti se šampionátem ale vznikly miliony nových pracovních míst, které výrazně ovlivňují koupěschopnost brazilských domácností a ovlivňují tak i odvětví, která s šampionátem samotným nemají na první pohled nic společného,“ říká Jan Fanta, vedoucí partner oddělení podnikového poradenství a řízení rizik společnosti EY.

Výdaje zahraničních návštěvníků, kteří v souvislosti se šampionátem navštíví Brazílii, dosáhnou přibližně 6 miliard realů, asi 54 miliard korun. Tvoří však jen malou část příjmů, kterou šampionát vytvoří.

„Na šampionát nelze nahlížet jako na krátkou událost, která trvá několik týdnů. Je to rozsáhlý projekt, který se roky připravoval, a z vynaložených investic mohou Brazilci těžit ještě mnoho dalších let. Rozhodnutí organizovat podobně velkou událost je strategické a spíše než sportovní svazy jej vždy musí učinit vlády a další správci veřejných rozpočtů, podstatnou složkou při rozhodování je otázka využitelnosti vybudované infrastruktury,“ dodává Jan Fanta.

Zdroj: YE

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …