Polsko: středoevropská země s vlastním ETF

kurzy

Portfolia českých investorů se nemusí striktně držet pouze akcií firem z vůdčích světových ekonomik, ale mohou obsahovat ve větší či menší míře i tituly ze zemí střední Evropy. Významnou středoevropskou zemí je Polsko, na které jsou dostupné dva burzovně obchodované fondy. Jak se těmto fondům v posledních letech dařilo?

Máte dvě možnosti, jak zařadit do portfolia akcie ze zemí střední Evropy. První z nich je nákup ETF, které kopíruje výkonnost širšího akciového indexu trhů ve střední Evropě. Pokud se budete chtít zaměřit především na polské, české a maďarské akcie, může nabídnout řešení fond Lyxor UCITS ETF Eastern Europe (FR0010204073) obchodovaný na německé Xetře. Druhou, doposud bohužel jen teoretickou možností, je investice do ETF kopírující akciové indexy jednotlivých zemí. Ze všech tří zmíněných zemí má vlastní ETF pouze Polsko. Na polské tituly se zaměřují fondy iShares MSCI Poland Capped ETF (EPOL) a Market Vectors Poland Fund (PLND).

ETF Maket Vectors má delší historii

Market Vectors Poland ETF kopíruje výkonnost indexu Market Vectors Poland. Fond uplatňuje fyzickou replikaci indexu. Sledovaný index se skládá z nejméně 25 společností se sídlem v Polsku, které zde mají alespoň polovinu svých příjmů. Aktuálně drží ETF v portfoliu 30 titulů. I když se jedná o fond zaměřený na Polsko, v malé míře doplňují portfolio akcie italských, portugalských, irských, německých, amerických a holandských společností.

Z hlediska sektorové alokace tvoří téměř 45 % portfolia společnosti z finančního sektoru. Více než 10% váhu má sektor energetiky, utilit a materiálů. ETF bylo uvedeno na trh koncem listopadu roku 2009. Od svého založení fond ztrácí 2,7 % (v USD). Od začátku letošního roku dosahuje polské ETF výkonnosti ve výši 1 %. Market Vectors Poland ETF aktuálně spravuje přibližně 27 milionů dolarů.

Graf: Dolarová výkonnost Market Vectors Poland ETF

ETF Polsko

ETF od iShares spravuje více peněz

Fond iShares MSCI Poland Capped ETF byl uveden na trh koncem května roku 2010. I když se jedná o několik měsíců mladší fond, aktuálně spravuje téměř 400 milionů dolarů. Burzovně obchodovaný fond sleduje index MSCI Poland IMI 25/50. Aktuálně je portfolio fondu složeno z akcií 44 společností.

Podobně jako u předchozího ETF mají v portfoliu nejvyšší zastoupení akcie společností z finančního sektoru (50,5 %). Po přibližně 11 % si drží společnosti ze sektorů materiálů, energetiky a utilit. Od svého založení si fond připsal zhodnocení ve výši 13,1 % (v USD). Od začátku roku je výkonnost zanedbatelných 0,21 %.

Graf: Dolarová výkonnost iShares MSCI Poland Capped ETF

ETF na polské akcie

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …