Pěstitelé kávy se musí vyrovnat se suchem

káva

Díky zničujícímu suchu, které zasáhlo Brazílii na začátku letošního roku, je pro pěstitele kávy klíčovou úlohou odhadnutí zdraví kávovníků a rozšíření znalostí v oblasti agronomie.

Brazílie je největším světovým producentem kávy na světě. Její podíl na celosvětové úrodě dosahuje 35 procent. V minulosti byly pro zemědělce hlavním problémem mrazy. Nyní se ale pěstitelé a obchodníci musejí vyrovnávat s následky tepla a sucha. Pro brazilské pěstitele směrem na sever k rovníku jsou díky změnám klimatu sucha stále větším problémem. Zemědělci uvádí, že sucha, která zemi zasáhla v lednu až v březnu, nepamatují a kvůli tomu na trhu nyní převládá velká nejistota. Díky odhadům nízké úrody cena kávy arabiky vzrostla během letošního dubna na svá dvouletá maxima v úrovni téměř 220 amerických centů za libru. Od začátku roku pak futures kontrakt na kávu obchodovaný na burze Intercontinental Exchange (ICE) vzrostl o 52 procent. Investor by tak v případě nakoupeného jednoho futures kontraktu vydělal 24 000 dolarů, což by podle aktuálního kurzu (21,6 koruny za dolar) znamenalo téměř 520 000 korun.

Graf: Týdenní graf futures kontraktu na kávu arabiku v centech za libru (Zdroj: Colosseum, a.s., aktuálně zde)

20140930-graf-coloseum-1

Konsenzus farmářů ohledně velikosti sklizně v letošním roce se usadil na 48 milionech šedesátikilových pytlů. Loňské odhady se pohybovaly mezi 54 až 55 milióny a předpoklady pro příští rok dosahují širokého rozmezí 40 až 53 milionů pytlů.

Rostoucí cenový trend na trhu s kávou je do značné míry podporován nákupy hedgeových fondů a finančních investorů, kteří sází na špatnou úrodu v příštím roce. Odborníci na pěstování kávy totiž poukazují na fakt, že sucho na začátku roku zabrzdilo růst částí kávovníků produkujících květy. Hlavní doba květenství je v Brazílii v říjnu a listopadu po období zářijových dešťů. Mimosezónní srážky v srpnu však vedly k předčasnému rozkvětu kávovníků, což může ovlivnit sklizeň v příštím roce. Podle některých pěstitelů suché počasí mohlo také poškodit kořeny stromů. Nicméně mnoho mezinárodních pražíren vnímá stav nabídky a poptávky optimisticky a zdráhají se ceny zvyšovat. Je to částečně i proto, že mnozí nepovažují odhady produkce před obdobím kvetení za příliš věrohodné. Druhým důvodem jsou také na úrodu bohaté roky 2012 a 2013. Ty značně zvedly zásoby kávy a tím i její exportovatelné množství, které bylo na počátku tohoto roku v Brazílii největší za posledních 10 sezón.

Graf: Množství exportovatelné produkce kávy v tisících pytlů (Zdroj: ICO)

20140930-graf-coloseum-2

Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) uvádí, že zásoby dovozců kávy se v červnu zvýšily o 18 procent z březnových 18,5 milionu pytlů na 21,8 milionu. Podle ředitele společnosti I & M Smith, která je obchodníkem s čajem a kávou, na trhu neexistuje krátkodobý a střednědobý nedostatek kávy, nicméně pokud deště v Brazílii nepřinesou v roce 2015 silnou úrodu, může mezi dovozci zavládnout nervozita. Proti poklesu cen kávy stojí i fakt, že návrat kolumbijské kávy na trh ve větším měřítku zatím brzdí místní program na obnovu kávovníků a onemocnění stromů tzv. rzí v některých oblastech. Očekávaná produkce kávy v Kolumbii, která je známá pro svoji jemnou chuť, dosahovala ještě před onemocněním rzí sedmiletých maxim a mělo se tak jednat o největší úrodu od roku 2007. Nicméně o reálnějším stavu produkce kávy v příštím roce napoví až období dešťů a stav květenství.

Trh se tedy nachází na rozcestí. Nicméně investoři, kteří vnímají kávu jako vhodnou příležitost k investicím, mohou zvolit burzovně obchodovaný fond iPath Pure Beta Coffee od investiční banky Barcalys. Fond byl založen v roce 2011 a prozatím má ve správě 7 milionů dolarů. Řadí se tak mezi ty menší. Jeho cena od začátku letošního roku vzrostla dokonce o málo více než cena kávy na burze a to téměř o 59 procent.

Graf: Burzovně obchodovaný fond iPath Pure Beta Coffee (CAFE) (Zdroj: Bloomberg)

20140930-graf-coloseum-3

Autor: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …