Pasivní investiční fondy existují desítky let

burza

Pasivní investiční nástroje se vždy snaží co nejpřesněji sledovat vývoj určitého podkladového indexu. Jednotlivé indexy mohou charakterizovat skupinu akcií či jiných cenných papírů.V dnešním článku se blíže podíváme na vývoj pasivního (indexového) investování ve světě.

Nejvíce indexů je sestavováno v USA. Není překvapením, že jsou Spojené státy i kolébkou indexových fondů. První indexový podílový fond byl založen bankou Wels Fargo Bank v roce 1971. Sloužil pouze institucionálním investorům. Indexový fond otevřený i individuálním investorům se objevil o pět let později, v roce 1976. Tento fond – Vanguard´s S&P 500 Index Fund – existuje i dnes.

Burzovně obchodované fondy

Mezi nejznámější pasivní investiční nástroje posledních let patří burzovně obchodované fondy (ETF – Exchange Traded Fund). V současné době sledují tyto fondy bohatou škálu podkladových indexů. Může se jednat o velmi široké indexy se stovkami titulů až po „užší“ indexy s několika desítkami titulů. Jednou z předností burzovně obchodovaných fondů je velmi kvalitní diverzifikace. S podíly těchto fondů lze obchodovat na burze jako s akciemi, čímž je zaručena velmi dobrá likvidita.

Mezi hlavní výhody ETF patří i nízká nákladovost, neboť jejich emitent nemusí platit „drahé“ portfolio manažery za jejich snahu překonávat trh (index), ale nakoupí rovnou index. Proto jsou manažerské poplatky velmi nízké.

Kromě ETF jsou k dispozici, a to zejména v Evropě, otevřené podílové fondy, které investují přímo do indexů. Nemají tak vysokou likviditu, neboť jde o klasické podílové fondy, tedy v případě jejich nákupu a prodeje se musí koupit či prodat podílové listy. Nejsou obchodovány na burze, ale spravují je investiční společnosti. A jejich manažerské poplatky jsou o něco vyšší, než v případě ETF.

Oblíbené v USA

Indexové fondy jsou mezi investory velmi oblíbené zejména v USA. Není tedy žádným překvapením, že spravují oproti Evropě více peněz. Evropa naopak vede co do počtu produktů. Globálně objem peněz v indexových fondech roste, k „dohnání“ klasických fondů však mají ještě daleko.

Možností kam investovat je řada. Jediným omezením je nabídka indexů. K „dostání“ je množství ETF na indexy rozvinutých i rozvíjejících se zemí. Obecně platí, že ETFek na rozvinuté země je více, mají vyšší likviditu a mají nižší nákladovost. V případě rozvíjejících se zemí je sice o něco menší nabídka, ale za to lze najít i hodně netradiční možnosti investování, jako například do nigerijského indexu. Stejná charakteristika platí pro regiony a sektory.

Autor: Igor Polanský, portál fondinfo.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …