Jak může vypadat portfolio amerického ETF investora?

portfolia

Nejčastější otázky začínajících ETF investorů se točí kolem sestavení a složení portfolií. Možností je celá řada, záleží na vašich cílech, finančních možnostech, investičním horizontu… Z odpovědí na tyto otázky by měla vzejít strategie a následný plán.

Na internetu dnes najdete celou řadu modelových ETF portfolií. Některé se snaží profitovat z růstu světové ekonomky, jiné se zaměřují na vybrané perspektivní sektory, další kombinují globální akcie s růstovými sektory. Různá portfolia rozhodně neberte jako univerzální řešení pro všechny typy investorů, ale inspirujte se jimi.

Důležité je zvolit pevné jádro

Investoři s kladným vztahem k riziku nemohou nic pokazit tím, že si jako základ (jádro) svého investičního portfolia zvolí fond kopírující vývoj celého akciového trhu. „Tuto taktiku považuji v portfoliích investorů za rozumnou, i když má svá omezení. Pro drobného investora je velmi obtížné překonat výkonnost celého trhu výběrem jednotlivých titulů,“ uvádí na portálu Kiplinger.com James Shelton, investiční ředitel společnosti Kanaly Trust.

Za pozornost stojí například fondy Vanguard Total Stock Market ETF (VTI) a iShares Core S&P 500 Index (IVV). Oba burzovně obchodované fondy lze využít jako měřítko výkonnosti amerického akciového trhu. Hlavní rozdíl mezi fondy je v tom, že zatímco ETF Core iShares S&P 500 investuje do přibližně pěti set společností s nejvyšší tržní kapitalizací, Vanguard Total Stock Market ETF drží přibližně 29 % svých aktiv v akciích malých a středně velkých firem. Fond z dílny Vanguard navíc poskytuje i mnohem širší diverzifikaci, aktuálně investuje do 3 690 společností.

Nejvyšší váhové zastoupení v portfoliích obou fondů mají sektory finance a informační technologie. Mezi nejvýznamnějšími tituly naleznete světoznámé společnosti Apple, Exxon Mobile, Microsoft, Google, Johnson & Johnson či General Electric. Tyto burzovně obchodované fondy mohou ocenit investoři, kteří nechtějí věnovat příliš času úpravám portfolia a hledají nákladově výhodné řešení.

Existují i rizika

Investoři do zmíněných ETFek by měli věnovat pozornost vahám jednotlivých sektorů. Vyšší váhy jednotlivých sektorů v portfoliích fondů sebou přinášejí i potenciální rizika – v případě extrémního růstu a následného prudkého propadu cen akcií v rámci jednoho sektoru (pozn. příkladem může být splasknutí internetové bubliny na jaře roku 2000) se výrazně podepíše na hodnotě celého ETF. Kdo chce mít „bublinám odolnější portfolio“, může si složit jádro portfolia z jednotlivých sektorových ETF. Howard Present ze společnosti F-Squared Investments například využívá devět sektorových ETF, kdy každému fondu přikládá v portfoliu stejnou váhu. Úpravu portfolia následně provádí jednou za čtvrt roku. Toto řešení je však mnohem náročnější na správu, počítat je třeba i s vyššími náklady.

Taktická sázka

Jednou z výhod burzovně obchodovaných fondů je, že můžete „sázet“ na vývoj vybraného sektoru či sledovat vaši investiční myšlenku. Můžete si například říci, že sektor biotechnologií je podhodnocen a v budoucnu bude růst.

Tento přístup uplatňují ti investoři, kteří průběžně sledují trhy a chtějí zvýšit šanci na dosažení vyššího celkového výnosu. Scott Burns, ředitel investičního výzkumu v oblasti ETF společnosti Morningstar, doporučuje, napsat si investiční nápady a odpovědět si na otázky jako Proč si myslím, že jde o příležitost? Jaká jsou rizika?… Pokud po zodpovězení všech otázek vidíte příležitost, stačí už jen vybrat správný fond. Vyplatí se sledovat index, který ETF kopíruje.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …