Kterým zemím se bude dařit v roce 2015?

kurz

V uplynulém roce vydělali investoři, kteří věřili americkým společnostem z indexu S&P 500. Za rok 2014 vzrostla hodnota ETF S&P 500 Index (SPY) o 13,5 procenta. Velmi silný růst mají za sebou i akcie společností z některých rozvíjejících se zemí.

O tom, které akcie v roce 2015 porostou nejvíce, můžeme dnes jen spekulovat. I když není dobré přikládat velkou váhu historické výkonnosti, krátké zhodnocení roku 2014 vám může pomoci v rozhodování, kam investovat. Jen pro připomenutí zopakujeme základní pravidlo úspěšných obchodníků – nakupuj levně a prodávej draze.

Trhy překonávají historická maxima

Rok 2014 lze označit za rok mnoha rekordů. Například index S&P 500 sledující výkonnost amerických akcií dne 26. prosince 2014 přepsal historické maximum na hodnotu 2088,77 bodů. Ve stejný den přepisoval dosavadní rekordy i index Dow Jones Industrial Average (DJIA), kdy se dostal na hodnotu 18 053, 71 bodů.

USA nahoru, Evropa dolů

Jak napovídá historická výkonnost zmíněných významných amerických akciových indexů, dařilo se zejména fondům navázaných na tyto indexy. Oblíbené ETF S&P 500 Index (SPY) posílilo o 13,5 procenta. Kousek pod deseti procenty zůstalo ETF SPDR Dow Jones Industrial Average (9,8 %).

Zatímco trhy v USA rostly, akciím z řady vyspělých evropských zemí se v uplynulém roce nedařilo. Akciový burzovně obchodovaný fond kopírující vývoj 50 vůdčích evropských společností ztratil téměř deset procent – SPDR Euro STOXX 50 (-9,7 %). Pro německé tituly bylo „krvavé“ zejména třetí čtvrtletí roku. ETF iShares MSCI Germany ztratilo za třetí kvartál téměř 11,5 procenta. Celý rok zakončil tento fond se ztrátou 11,96 procent. V rámci Evropy zaznamenalo nejvyšší pokles Řecko. ETF Global X FTSE Greece 20 (GREK) ztratilo 40 procent.

Rozvíjející se země

Z pohledu širších regionů nejvíce ztrácely rozvíjející se země z východní části Evropy. Například ETF iShares MSCI Emg Mkts Eastern Europe (ESR) ztratilo 37,6 procenta. Těsně pod hranicí třicetiprocentní ztráty se zastavil fond SPDR S&P Emerging Europe (GUR). Na propadu Evropy má svůj podíl Rusko, kdy akcie v ETF Market Vectors DAXglobal Russia (RSX) zakončily rok 2014 obrovskou ztrátou 47,2 procenta.

Růstem se mohou pyšnit ETFka zaměřená na čínské akcie. ETF Deutsche X-Trackers CSI 300 China A Shares si připsalo 51,3 procenta. Slušných 27,8 % si připsalo i ETF investující do akcií firem z Indie (WisdomTree India Earnings Index – EPI). Více než dvacetiprocentním zhodnocením se mohou pochlubit i fondy investující do akcií firem z Filipín a Indonésie.

A jaký bude rok 2015? To si s jistotou řekneme za 365 dní.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …