Konec hry papírových US a UK derivátů je stále blíž

USD

Začátkem roku jsme konstatovali, že rok 2014 by neměl pro zlato představovat horskou jízdu podobnou jako v roce 2013. Od začátku roku jsme se dostali do rozdílu pouhých 15 % (1 382 dolarů/unci v půlce března, 1201 dolarů/unci začátkem roku).

Přírodní síly nabídky a poptávky by měly držet ceny mnohem výše, pokud by k tomu nebyly jiné důvody než úprava inflace. Pokračující námaha nepřirozených sil však bude diktovat výši ceny do té doby, dokud to bude pro „někoho“ výhodné.

Cena zlata

Sečteno podtrženo: Politické krize (Ukrajina, Izrael, Afghanistán), bankovní krize (čím dál více západních bank je insolventních), slabý petrodollar, sankce Západu vůči Rusku, vzrůstající síla BRICSu, přispívají k možné změně ekonomického rozložení sil a zažitých stereotypů.

K tomu všemu je zapotřebí připomenout lehkou aroganci USA vůči jednomu z největších spojenců. Německo má pádné důvody (repatriace zlata z USA, nevýhodné postavení v eurozóně) proč se odklonit od západu směrem k východu. Německé podniky (nejméně 3000 z nich) mají silné ekonomické vazby na Rusko s Čínou. Německo získává 30 až 40 % svých energetických dodávek z Ruska, proto není pro ně zcela výhodné podporovat sankce vůči této zemi. Již se objevily spekulace o možném propojení Německa se zeměmi BRICS, neboť je pro něho ekonomicky nevýhodné izolovat se vůči této alianci jen z důvodu historického sentimentu vůči USA. Počet zemí, které chtějí být spojeny s BRICS kartelem, roste měsíc od měsíce. USA se tím pomalu, ale jistě propadá do světové izolace, a s tím i její deriváty.

Čína, Rusko a Indie se v poslední době staly ústředními zeměmi, které se chtějí odpojit od amerického dolaru. Pokud budou západní země (viz. Belgie) udržovat ve svých devizových rezervách významný podíl amerického dolaru na celkových rezervách, zlato a stříbro zůstane na současných nízkých úrovních. Elity USA a amerického FEDu nedovolí zlatu soupeřit s bezcennými fiat „dolary“. Když se podíváme na grafy zlata a stříbra, je zřejmé, že zprávy z USA mají stále svůj požadovaný účinek. Dumping 3,7 miliard dolarů zlata v polovině července dokazuje, že manipulace centrálních bank je stále živá a zdravá. Problém pro elity a americký FED nastane ve chvíli, kdy se více zemí začne rozhlížet po alternativách k US dollaru.

Na rozdíl od trhu s papírovými deriváty není žádný důvod, aby jakýkoliv investor měnil svůj sentiment v nákupu fyzického zlata a stříbra. Konec hry manipulace US/UK papírové derivátové dominance se zdá být blíž a blíž a proto nejlepší přípravou proti zhroucení fiat bankovního systému je dostatečné nahromadění zlata či stříbra v devizových rezervách, což země BRICSu pochopily a tento plán naplňují.

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:

ekonomické události

Predikce na tento týden:

V současné době zlato testuje týdenní hranici odporu na úrovni 1 300 dolarů za unci, přičemž nejbližší hranice odporu by měla být testována na hranici 1 296 dolarů. Pokud bude týdenní hranice prolomena, další úrovní by mohla být hranice 1 318 dolarů. Pokud zlato nedokáže prolomit hranici 1 296 dolarů, mohli by investoři očekávat cenový pokles na úroveň 1 275 dolarů.

Hranice odporu: 1300 USD/Oz a 1296 USD/Oz

Hranice podpory: 1286, 1280 a 1275 USD/Oz

Zdroj: Matěj Čeleš, Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …