Investoři opouštějí ETF na Čínu

prodej

ETF zaměřené na Čínu zaznamenávají největší odliv kapitálu. Hlavním důvodem jsou rostoucí obavy ze zpomalení hospodářského růstu.

Výběry finančních prostředků z čínských ETF obchodovaných na americkém trhu dosáhly 10. března hodnoty 87,5 milionu dolarů (nejvíce mezi 46 národy). Podle údajů agentury Bloomberg odteklo od začátku letošního roku z těchto fondů 380,7 milionu amerických dolarů.

Hodnota iShares China Large-Cap ETF (největšího čínského ETF v USA) poklesla o 1,6 % na 33,90 dolarů. Bloomberg China-US Equity Index nejvíce obchodovaných akcií v USA klesl o 2 % na 99,60 dolarů (nejvíce tento pokles způsobil propad společnosti Vipshop Holdings Ltd.).

Oficiální data přes víkend ukázala nejstrmější pokles čínského exportu od roku 2009 (meziročně poklesl o 18,1 %) a nejpomalejší inflaci za posledních 13 měsíců. To vzbuzuje obavy, zda bude Čína schopna dosáhnout letošního ekonomického cíle, růstu ekonomiky o 7,5 procenta. Například čínská společnost na výrobu solárních panelů Shanghai Chaori Solar Energy Science & Technology Co. minulý týden oznámila, že nebude schopna platit úroky z dluhopisů splatných v březnu roku 2017.

„Investoři se stahují z finančních trhů, kde dochází ke zpomalení hospodářského růstu a na kterých je celá řada nejistot,“ řekl Dave Lutz, ředitel pro obchodování a tvorbu strategií s ETF u společnosti Stifel Nicolaus & Co. v Baltimoru. „Odliv kapitálu z Číny neskončí, dokud investoři nepřestanou vídat zprávy, které indikují, že růst země je nejistý,“ dodal.

Autor článku: Michal Hájek, STOX.cz