Fondy investující do amerických firem

dolary

Produkty společností McDonald’s, Apple, Microsoft či Procter & Gamble zná každý. Do těchto společností můžete investovat prostřednictvím řady burzovně obchodovaných fondů.

Čeští investoři velmi rádi zařazují do svých portfolií tituly obchodované na pražské burze. Hlavním důvodem je představa, že české akcie jsou známé a informace k nim jsou snadno dostupné.  Stejně známé jsou však i společnosti jako například Apple, Google, General Electric, Procter & Gamble. VISA nebo McDonald’s. Navíc společnosti z vůdčích světových trhů dodávají investičnímu portfoliu potřebnou diverzifikaci. Jak zařadit do portfolia akcie amerických společností?

Hlavní americké indexy

Burzovně obchodované fondy (ETFs) nabízejí přístup k akciím z nejznámějších amerických indexů S&P 500 a Dow Jones Industrial Average (DJIA). První jmenovaný index je počítán od roku 1957 a sleduje vývoj 500 amerických společností s vysokou tržní kapitalizací. Váhové zastoupení titulů přibližně zobrazuje oborovou strukturu amerického hospodářství.

Index DJIA je složen z 30 amerických společností, které patří mezi největší a nejvíce obchodované. Oproti předchozímu indexu je DJIA mnohem starší, je počítán už od roku 1896 (pozn. od první publikace se ovšem struktura indexu značně změnila). Konstrukcí se jedná o cenově vážený index.

Nabídka nejoblíbenějších ETF

Největším fondem na index S&P 500 je SPDR S&P 500 ETF (SPY), který byl založen již v roce 1993. Nejvyšší váhu v portfoliu mají informační technologie (18,8 %), dále společnosti ze sektoru financí (16,3 %), zdravotní péče (13,6 %), spotřebního zboží (12,3 %) a průmyslu (10,6 %). Mezi společnosti s nejvyššími vahami v portfoliu patří Apple, Exxon Mobile, Google, Microsoft a Johnson & Johnson. Roční nákladovost ETF je pouhých 0,09 %. Od začátku letošního roku si tento fond připsal necelé jedno procento. Za poslední rok dosahuje fond výkonnosti 25 %.

TIP:

Od společnosti State Street Global Advisors je i ETF sledující index DJIA – SPDR Dow Jones Industrial Average ETF (DIA). Tento fond byl uveden na trh na začátku roku 1998. Z hlediska sektorové alokace mají v portfoliu nejvyšší zastoupení následující sektory: informační technologie (19,5 %), průmysl (19,3 %) a finance (15,9 %). Vzhledem k užšímu zaměření ETF jsou váhy jednotlivých titulů vyšší. Akcie společnosti VISA zaujímají 8,7 %, International Business Machines Corporation 7,4 %, Goldman Sachs Group 6,7 % a 3M Company 5,2 %. Desítku nejvýznamnějších společností doplňují akcie společností Boeing, Chevron, United Technologies, McDonald’s, Caterpillar a Exxon Mobil. Roční nákladovost ETF je příznivých 0,16 %. Za první dva měsíce letošního roku ztrácí fond mírně přes jedno procento. Za poslední rok se však výkonnost nachází v kladných hodnotách (18,8 %) a za uplynulých pět let vydělal fond více než 21 procent.

Graf: Vývoj SPDR S&P 500 ETF a SPDR Dow Jones Industrial Average ETF

Fondy usa

Další známé indexy

Prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů se můžete podílet i na vývoji dalších amerických titulů. Například index Russell 1000 zahrnuje tisíc amerických společností s nejvyšší tržní kapitalizací. Na společnosti s vysokou tržní kapitalizaci se zaměřuje také index MSCI USA Large Cap.

Mezi zajímavé produkty patří i fondy sledující technologické tituly. Například Nasdaq 100 zahrnuje sto největších nefinančních amerických i mezinárodních společností kótovaných na trhu Nasdaq (Nasdaq Stock Market). Do indexu jsou zařazeny společnosti podnikající v oblasti softwaru, hardwaru, telekomunikací či biotechnologií.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …