ETF: S jakými riziky byste měli počítat?

riziko

Každá investice je spojena s jistými riziky. Již při výběru burzovně obchodovaného fondu si položte otázku, jak velký pokles trhu ještě unesete. V horizontu několika týdnů se může hodnota akciového ETFka propadnout i o desítky procent. S investicemi do burzovně obchodovaných souvisejí i další rizika.

Oproti uložení peněz na spořicích účtech a termínovaných vkladech existuje při každé investici tržní riziko. To je popisováno jako možnost, že se tržní cena cenných papírů vydá jiným směrem, než jste původně očekávali. U burzovně obchodovaných fondů můžete dosáhnout ztráty v případě růstu i poklesu trhu – záleží, který typ fondu jste si vybrali.

Pro dlouhodobé investory je nežádoucí pokles trhu. Pokud jste například očekávali růst evropských akcií (ETF Euro Stoxx 50), a vlivem negativních zpráv dojde k poklesu, zaznamenáte na obchodním účtu ztrátu. Pro krátkodobé spekulanty, kteří využívají tzv. short ETFka, je naopak nežádoucí růst trhu.

TIP:

Pokles nemusí znamenat ztrátu

Každá ztráta na obchodním účtu ještě není reálnou ztrátou. Pokud jste s určitou „dočasnou ztrátou“ dopředu počítali, v případě negativního vývoje postižená ETFka neprodáte. Kdo však pokles trhu psychicky neunese, může vše prodat a vykázat skutečnou ztrátu.

Řada drobných investorů nedokáže správně odhadnout, jak velký pokles jsou schopni tolerovat. Především v období všeobecného optimismu na trzích může být ztráta vnímána jako něco možného, ale velmi vzdáleného. Opak však často bývá pravdou. Představte si ten nejčernější scénář a vžijte se do situace, kdy přicházíte o dvacet i více procent svého majetku. Budete usínat klidně?

Důležitý je výběr správného fondu

Nikoho nepřekvapí, že mezi burzovně obchodovanými fondy existují rozdíly. Obecně platí, že hodnota dluhopisových ETFek v čase méně kolísá než hodnota akciových či komoditních ETFek. Rozdíly jsou i v rámci jedné kategorie fondů. Například ETFka kopírující vývoj balíku státních dluhopisů jsou obecně méně rizikové než fondy zaměřené na podnikové dluhopisy. Stejně tak jsou rozdíly mezi akciovými fondy – široký fond kopírující vývoj světových akcií bude méně rizikový než akcie firem z rozvíjejících se trhů. Kolísavost a tedy i rizikovost celého investičního portfolia určí navážení jednotlivých fondů.

Rizika spojená s cizími měnami

Žádný z burzovně obchodovaných fondů není obchodován v korunách. Český investor tedy podstupuje měnové riziko. Pokud mezi nákupem ETFka dojde k posílení koruny například vůči dolaru, realizujete v případě zpětné směny dolaru do koruny ztrátu. Případnou ztrátu může snížit „vyčkání“ na výhodnější směnný kurz.

Před investicí sledujte, v jaké měně je fond veden a obchodován. Řada ETFek je například obchodována v eurech, ale vedena v dolarech. I v tomto případě podstupujete měnové riziko.

Rizika spojená se swapy

Cenné papíry držené v portfoliu burzovně obchodovaného fondu jsou spravovány investiční společností odděleně – nejsou tedy v majetku této společnosti a investor nenese kreditní riziko emitenta.

V současné době je velmi široká i nabídka fondů, které využívají swapy. U těchto ETFek existuje určité riziko, že protistrana nesplní své závazky. Více se o swapech dočtete v sekci Základní konstrukce ETF.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …