Zlato na čtyřměsíčním maximu. Přijde obrat?

zlato

Zlato se aktuálně obchoduje výrazně výše, než tomu bylo 10. června 2014. Měsíc červen se zdá být pro investory v posledních dvou letech příznivým měsícem pro nákup žlutého kovu.

Zlato zaznamenalo téměř čtyřměsíční maximum na začátku čtvrtečního obchodování v USA. Poptávka po zlatě narostla jako prostředek bezpečného útočiště vlivem vývoje situace v Evropě a Dálném východě. Aktuálně se fyzický a technický nákup zlata přibrzdil a cena se po cenovém propadu na Globexu ustálila na hranici 1322 dolarů za unci.

Světové akciové trhy jsou od čtvrtka minulého týdne pod prodejním tlakem hned z několika důvodů: slabé ekonomické údaje z Evropské unie, včetně italské průmyslové produkce (ta klesla v květnu o 1,2 %). Také obchodní data z Číny nenaplnila očekávání. Čínský vývoz vzrostl meziročně v červnu o 7,2%, což bylo pod očekáváním trhu (původní očekávání bylo 10% nárůst). A aby toho nebylo málo, tak přicházejí zprávy o tom, že portugalské banky jsou v nesnázích.

Všechny výše uvedené události a data v minulém týdnu posílily cenu zlata, americké obligace a index amerického dolaru. Chtělo by se říci, že se jedná o klasický vývoj a příklon, když data mimo americký kontinent jsou za očekáváním. Ve středu se uskutečnily „minuty“ FOMC (Federálního výboru pro volný trh), který k cenovému nárůstu komoditních kovů rovněž přispěl.

Zlato

FOMC uvedl, že Fed je na dobré cestě k ukončení jeho měsíčního nákupního programu dluhopisů (kvantitativní uvolňování) v říjnu tohoto roku. Otázkou však zůstává, kdy americká centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby. Nicméně na trhu se v letošním roce neočekává zvýšení sazeb a tuto verzi v podstatě ve středu potvrdily FOMC „minuty“.

Významnou zprávou z asijského trhu je fakt, že se indická vláda rozhodla nepolevovat v daňových omezeních na import zlata ve vztahu k letošnímu státnímu rozpočtu. Pokud by nová indická vláda snížila daňové sazby, býčí trh se zlatem by výrazně ovlivnil cenu zlata směrem nahoru. Obchodníci a investoři jsou rovněž na pozoru kvůli situaci na Blízkém východě, protože Izrael tento týden zahájil vojenskou ofenzívu v pásmu Gazy. Tato situace může být střelným prachem, který by mohl vyvolat další nepokoje v jiných částech Blízkého východu.

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:

zlato

Predikce na tento týden:

1. Zlato se vyskytuje nad úrovní 1322.00 dolarů/unci. Cena zlata zaznamenala ve čtvrtek 10. července poměrně zajímavý útěk. Vzhledem k tomu, že klíčové úrovně podpory na hranici 1,310-15 dolarů za unci byly testovány a nebyly překonány, tak většina investorů vyhlíží optimisticky krátkodobý trend a cílem by měla být hranice 1.350 amerických dolarů. Podle našeho názoru však cena zlata, bude mít klesající tendenci vlivem dvoudenního vystoupení Yellen v americkém Kongresu, kdy světové trhy budou se zájmem sledovat, jak dlouho Federální rezervní systém ponechá úrokové sazby na nízké úrovni po bezprecedentním období levných peněz od dob finanční krize. Pokud dojde k potvrzení záměru ukončit program QE v říjnu letošního roku, cena zlata bude klesat.

2. Cenová podpora je vedena na úrovni 1320/10.00 dolarů/unci, vše bude záležet na výsledcích vystoupení Yellen, Draghiho, Carneyho a dat z americké ekonomiky.

Zdroj: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …