Zájem o akciové fondy nepolevil ani v červenci

peníze

Letním prázdninovým měsícům dávají investoři nálepku „okurková sezóna“. Aktivita na trzích je ospalá a nikdo se dvakrát nehrne do velkých obchodů. To však úplně neplatilo pro burzovně obchodované produkty (ETP). Kam posílali investoři své peníze?

V průběhu července poslali investoři do burzovně obchodovaných produktů (ETP) necelých 32 miliard dolarů. Ke konci sedmého měsíce letošního roku bylo v 5 249 ETP spravováno 2,632 bilionů dolarů. Při pohledu na přítoky peněz investorů v jednotlivých měsících byl červenec třetí nejlepší měsíc roku 2014. Od ledna si burzovně obchodované produkty celkem připsaly 155,6 miliard dolarů, což je nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.

Graf: Celkové přítoky do ETP za uplynulých 13 měsíců

ETP červenec 2014

Zdroj: ETP LANDSCAPE, Industry Highlights, July 2014

Investoři věřili americkým akciím

Pokud se budete snažit rozklíčovat celkovou sumu červencového přírůstku (32 mld. dolarů), dojdete k závěru, že investoři věří především americkým titulům. Do akciových ETP zaměřených na americké trhy vložili investoři téměř 13,5 miliardy dolarů. Vesměs se jednalo o investice do společností s nejvyšší tržní kapitalizací (Large Cap). Naopak o více než jednu miliardu dolarů přišly fondy investující do společností s nejnižší tržní kapitalizací. Z hlediska jednotlivých sektorů se investoři zajímali především o fondy zaměřené na technologie a nemovitosti. Odklon zájmu byl patrný u investic v průmyslovém sektoru.

Evropa v plusu, ztrácí Německo

Souhrnně si akciové ETP zaměřené na Evropu za červenec připsaly pouhých 66 milionů dolarů. Zatímco produkty investující do německých akcií odevzdaly 690 milionů dolarů, ostatní evropské země získaly slušných 820 milionů dolarů. Podobně jako u amerických akcií byl v případě Evropy zájem především o společnosti s nejvyšší tržní kapitalizací (897 milionů dolarů). S odlivem peněz se museli vyrovnávat správci produktů zaměřených na střední a malé společnosti.

Japonsko

S výborným výsledkem se může pochlubit i Japonsko, které v průběhu července přitáhlo přes 1,5 miliardy nových prostředků. ETP investující v rámci vyspělých trhů získaly celkem více než 20,5 miliardy dolarů.

Roste zájem o rozvíjející se země

Za růstem objemu prostředků v ETP na rozvíjející se trhy stojí především Čína. Ta si připsala necelé dvě miliardy dolarů. Peníze investoři vkládali i do ETP na Indii (162 mil. USD) a Jižní Koreu (99 mil. USD). Peníze naopak investoři stahovali z Mexika (-175 mil. USD). Emerging Markets jako celek získaly více než 6,3 miliardy dolarů.

Státní dluhopisy mají navrch

V případě dluhopisových ETP se mohou s čistými přítoky pochlubit pouze produkty zaměřené na státní dluhopisy. Ty získaly přes 1,5 miliardy dolarů. Naopak ETP na firemní dluhopisy odepsaly více než dvě miliardy dolarů – firemní dluhopisy investičního stupně sice získaly více než 1,2 miliardy dolarů, ale High Yield dluhopisy ztratily 3,27 miliard.

Zlato získalo, stříbro ztratilo

V oblasti ETP na komodity zaznamenaly čisté přítoky produkty zaměřené na zlato (630 milionů dolarů). Naopak produkty na stříbro ztratily 46 milionů dolarů.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …