Výrobní ceny v červenci: Inflační bezvětří

Stavebnictví

Zatímco ve stavebnictví a sektoru služeb ceny rostou mírným tempem, průmysl setrvává v deflaci a v zemědělství se propad cen dokonce prohlubuje. Tento vývoj cen nahrává pokračování velmi uvolněné měnové politiky za původně předpokládaný horizont.

V průmyslu se výrobní ceny meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta, k čemuž přispěly zejména vyšší ceny chemických látek, koksu a rafinérské produkce. V meziročním srovnání však ceny v průmyslu stále klesají, byť minimálně.

Zemědělské ceny rychle klesají. Meziměsíčně se v červenci snížily o 2,5 procenta, ve srovnání s loňským rokem klesly o 3,2 procenta. Výsledek ovlivnily zejména brambory, které jsou letos o téměř 23 procent levnější než loni. Zásadní faktorem je podstatně větší domácí úroda. Díky příznivým klimatickým podmínkám je odhadováno meziročně zvýšení sklizně raných brambor o 167 procent.

Ceny stavebních prací meziročně stouply o 0,5 procenta, inflace v sektoru služeb zrychlila na 1,4 procenta.

Pohled na cenový vývoj napříč všemi sektory ukazuje, že v české ekonomice přetrvává neinflační prostředí, někde stále pokračuje deflace. Příčiny jsou zřejmé. Za prvé, česká ekonomika stále operuje pod svým potenciálem a tlak na růst cen tedy nevzniká ani při růstu poptávky. Za druhé, v zahraničí klesá inflace, resp. šíří se deflace. Výrobní ceny v eurozóně v červnu meziročně klesly o 0,8 procenta. V deflaci se pohybují ceny také ve středoevropském regionu. Produkční i spotřebitelské ceny klesají v Polsku, Maďarsku i na Slovensku.

Přetrvávající prostředí minimální inflace, leckde deflace, potvrzuje rozhodnutí centrální banky pokračovat v politice téměř nulových úrokových sazeb a kurzového závazku déle, než se původně předpokládalo.

Zdroj: David Marek, Deloitte Advisory

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …