USA dohnaly Saudskou Arábii v ropných ekvivalentech

ropa, plyn

Produkce ropy v USA velmi silně a poměrně rychle proměnila globální odvětví energetiky. Spojené státy dohání Saudskou Arábii a brzy se stanou největším světovým producentem zkapalněných ropných ekvivalentů.

Podle údajů Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) se americká produkce ropy a souvisejících kapalin, jako jsou etan a propan, v červnu a srpnu vyrovnala produkci Saudské Arábie, která dosahovala přibližně 11,5 milionu barelů denně.

Graf: Produkce ropných ekvivalentů Spojených států a Saudské Arábie v milionech barelů denně (Zdroj: IEA, FT)

Produkce ropných ekvivalentů Spojených států a Saudské Arábie

Produkce USA pokračuje v růstu a během října zřejmě bude vyšší než výstup Saudské Arábie, což bude poprvé od roku 1991. Nicméně manévrovací prostor arabské země je poměrně velký a v případě potřeby může zvýšit svůj výkon pro vyrovnání rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou o 2,5 milionu barelů denně. Podle úředníků Saudské Arábie je jejich země jediná, která má použitelnou rezervní kapacitu pro těžbu ropy. Na druhou stranu však nepopírají, že se USA mohou stát světově největším producentem ropných ekvivalentů.

Cena ropy na světových trzích klesá i přes situaci v Sýrii, Iráku, boje v Libyi a konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Přitom je téměř jisté, že v dřívější době by podobná situace hnala ceny černého zlata rychle vzhůru. Ropa Brent klesla během letošního roku o 14 procent na dvouleté minimum. Ropa WTI klesla na svá minima z loňského roku a letos oslabila o 6 procent.

Graf: Cena ropy WTI a Brent v amerických dolarech za barel (Zdroj: Bloomberg, aktuálně zde)

Cena ropy WTI a Brent v amerických dolarech za barel

Jak známo, americký ropný průmysl byl změněn vývojem technologií, které umožnily těžbu ropy z břidlic v Texasu a Severní Dakotě. Obě lokality přitom byly dlouhou dobu považovány za komerčně netěžitelné. Denní těžba surové ropy v USA dosáhla začátkem září 8,87 milionů barelů a je na dobré cestě pokořit 9ti milionovou hranici do konce letošního roku.

Možnost jak vydělat na případném růstu ceny ropy je investice do burzovně obchodovaného fondu PowerShares DB Oil Fund (DBO). Množství spravovaných financí v tomto fondu dosahuje 236 milionů dolarů. Jeho cena je v současnosti stejná, jako byla na začátku letošního roku.

Graf: Cena burzovně obchodovaného fondu PowerShares DB Oil Fund (DBO) v dolarech (Zdroj: Bloomberg)

Cena burzovně obchodovaného fondu PowerShares DB Oil Fund (DBO)

Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …