Jak si stojí ETF evropských outsiderů?

PIGS

Prostřednictvím těchto ETF můžete investovat do akcií portugalských, irských, řeckých a španělských společností. I když tyto země musí vyřešit ještě řadu problému, prostor pro spekulaci je značný.

Ekonomiky jednotlivých zemí eurozóny se značně liší. Na jedné straně stojí silná německá ekonomika, na straně druhé jsou problémové země jako Portugalsko, Irsko, Řecko a Španělsko. Pro tyto země se již vžilo označení PIGS. Někdy se můžete setkat i se zkratkou PIIGS, která kromě zmíněných zemí počítá i s Itálií. Ta se ovšem v mnoha směrech od původní čtveřice odlišuje.

Problémové země eurozóny mají několik společných znaků – vysoké deficity běžných účtů platební bilance, jsou nezdravě zadlužené, mají nízkou konkurenceschopnost a vysokou nezaměstnanost. I když jsou například v Řecku v posledních letech patrné náznaky mírného zlepšení, stále je tato země z pohledu zadluženosti k HDP (175,1 %) a nezaměstnanosti (27,5 %) nejhorší.

Podle některých ekonomů jsou země PIGS hrozbou pro zbytek Evropy. Problémy jednotlivých zemí vedou k oslabení eura a útlumu výkonnosti celé eurozóny.

Investice do evropských akcií

Akciový investoři by i přes problémy v některých zemích eurozóny neměli evropské akcie zavrhovat. Na Evropu jako celek se zaměřuje například Vanguard FTSE Europe ETF (VGK). Nejvyšší zastoupení z problémových zemí má v tomto fondu Španělsko (5,4 %). Ostatní země mají jen zanedbatelnou váhu. Tento fond přinesl za uplynulých pět let zhodnocení přes 49 %. Od začátku letošního roku ETF rostlo o 2,8 %.

Pouze do akcií společností ze zemí eurozóny investuje například iShares MSCI EMU ETF (EZU). Fond drží v portfoliu necelých 250 společností. Oproti předchozímu ETF je váha španělských akcií vyšší, a to 11,4 %. Za uplynulých pět let vynesl fond investorům více než 63 %. Od začátku roku 2014 vydělal fond necelá tři procenta.

Užší zaměření nabízí SPDR DJ Euro STOXX 50 ETF (FEZ). Portfolio fondu reprezentují akcie padesáti předních společností z eurozóny. Španělské tituly zaujímají přes 13 %. Za posledních pět let vykázal fond zhodnocení ve výši 23,2 %. Od začátku roku je výkonnost ETF mírně přes 3,5 %.

Před pěti lety byste jen těžko hledali ETF pokrývající portugalský a řecký akciový trh. Poptávka investorů však byla zřejmě natolik zajímavá, že se tvůrce burzovně obchodovaných fondů Global X Funds rozhodl pokrýt i tyto země.

Portugalsko

Až do prosince roku 2013 neexistovalo žádné ETF, které by se zaměřovalo pouze na portugalský akciový trh. Dnes můžete investovat do fondu Global X FTSE Portugal 20 ETF (PGAL), který kopíruje výkonnost dvaceti předních portugalských akcií. Od začátku svého obchodování si ETF připsalo mírně přes šest procent. Od začátku letošního je výkonnost pouhých 0,44 %.

Irsko

Na irské akcie se zaměřuje fond iShares MSCI Ireland Capped Investable Market Index Fund (EIRL). Toto ETF bylo uvedeno na trh v květnu roku 2010 a v jeho portfoliu naleznete 24 akcií předních irských společností. Téměř polovinu portfolia zaujímají společnosti ze sektoru materiálů a spotřebního zboží. Od založení si fond připsal 70,1 % a od začátku letošního roku necelá dvě procenta.

Řecko

Mezi fondy s krátkou historií patří Global X FTSE Greece 20 ETF (GREK), který byl uveden na trh v červenci 2011. Jak napovídá označení fondu, investuje do akcií 20 nejvýznamnějších řeckých společností. Nejvyšší váhu v portfoliu ETF mají následující sektory: finance, spotřební zboží a telekomunikace. Aktuální výkonnost ETF od okamžiku založení je 48,6 %. Letošní výkonnost fondu je záporná, a to -3,26 %.

Španělsko

ETF investující do španělských akcií patří v naší skupině mezi nejstarší. iShares MSCI Spain Capped ETF (EWP) bylo uvedeno na burzu v USA již v březnu 1996. V současné době je portfolio fondu složeno z akcií 28 španělských společností. Je na místě doplnit, že téměř polovinu portfolia zaujímají společnosti podnikající ve finančním sektoru. Investoři by také měli myslet na to, že dvě nejvýznamnější společnosti v portfoliu – Banco Santander a telekomunikační společnost Telefónica – jsou sice založené ve Španělsku, ale velká část jejich výnosů plyne ze zahraničí. Od svého založení přineslo ETF zhodnocení ve výši necelých 190 %. Na pětiletém horizontu fond ztrácí mírně přes půl procenta. Od začátku letošního roku však dosahuje velmi slušné výkonnosti 10,5 %.

Poznámka: výkonnost počítána v USD, data k 14. 7. 2014

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …