Roztočí tiskárny na vyšší obrátky negativní vývoj HDP?

peníze

Charakteristika bezpečného přístavu pro zlato platila bezpečně. Zlato na konci minulého týdne připsalo pouze 0,33 % a zakončilo týdenní obchodování na 1319,03 dolarů/unci. V minulém týdnu vyšla zpráva, že ekonomika USA v červnu přidala 215 tisíc pracovních míst, což byl zhruba stejný počet míst jako v květnu a pro trhy to bylo mírné zklamání.

Ekonomický plán

Dolar oslabil nejvíce za poslední tři měsíce po známkách útlumu ekonomického růstu USA, což zároveň vede ke spekulacím, jestli FED sáhne po zvýšení úrokových sazeb dříve, než se předpokládalo a plánovalo.

„Růst HDP pro tento rok bude pro trhy spíše nezajímavý,“ uvedl Paul Robson, senior stratég Royal Bank of Scotland v Londýně. Dále poznamenal, že dolar zůstane do změny dat relativně slabý.

Analytici museli vydat nepříznivou revizi hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí, kdy hlavní nedostatky spatřovali v sektoru zdravotnictví a ve zhoršení klimatických podmínek, které stály vládu miliardové náklady. Zatímco ekonomové, politici a analytici poukazují na současná data jako na platformu k vytvoření „býčího útoku“ pro soukromé investory, základní zhoršení ekonomické prosperity je mnohem důležitější problém. Na ráně je otázka jakým způsobem se k situaci postaví FED.

ECB v tomto týdnu rozhodne, zda dojde ke zvýšení, snížení či ponechání aktuálních úrokových sazeb. Controlling těchto sazeb ovlivňuje a mění přes noc výši sazby prostřednictvím nákupu nebo prodeje státních dluhopisů. Snížená sazba může vyvolat inflační tlaky, avšak Mario Draghi se snaží banky motivovat, aby poskytovaly spotřebitelům a firmám větší objem úvěrů a podpořily hospodářský růst EU, resp. Eurozóny. Všeobecně se očekává potvrzení politiky snižování úrokových sazeb.

Vývoj zlata

FED má oficiálně ukončit svůj program tištění státních dluhopisů v objemu 35 miliard dolarů koncem tohoto roku. Kterým směrem se FED díky horšímu vývoji HDP vydá?

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:

1) 30. června 2014 v 1:50 – JAP: výsledky průmyslové produkce

2) 30. června 2014 v 16:00 – USA: výsledky z oblasti prodeje nemovitostí v USA

3) 2. červenec 2014 v 17:00 – USA: vystoupení šéfky FEDu Janet Yellen

4) 3. července 2014 v 11:00 – EU: informace o maloobchodních tržbách v eurozóně

5) 3. července 2014 v 13:45 – EU: rozhodnutí ECB o výši úrokových sazeb

6) 3. července 2014 v 14:30 – USA: výsledky obchodní bilance USA

7) 3. července 2014 v 14:30 – USA: žádosti o podporu v nezaměstnanosti USA

Predikce na tento týden:

1. Zlato se vyskytuje nad úrovní 1315.00 dolarů/unci. Trend odporu je veden kolem hranice 1320.00/30.00. Pro další pohyb žlutého kovu bude důležité, jestli dojde k proražení rezistence 1320 dolarů, vlivem dostatečné podpory kupců, kterou můžou ovlivnit čtvrteční makrodata z ECB a USA.

2. Cenová podpora je vedena na úrovni 1300.00 dolarů/unci, která by mohla být výsledkem kauzy padělání zlatých transakcí.

Zdroj: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …