Řecko se vrací na trhy

graf

Jsou to ale paradoxy – zrovna v den, kdy Řecko – země, která absolvovala největší státní bankrot v novodobé historii, oslavila velký návrat na kapitálové trhy, tak ty naopak prožily velmi špatný den.

Výprodej se ovšem samozřejmě netýkal vládních dluhopisů, ale akciových trhů, jež se vinou včerejšího propadu i v případě vyspělých zemí letos propadly do červených čísel.

Za výprodejem, který na burzách táhnou technologické tituly, tentokrát zřejmě nestojí žádný složitý makroekonomický příběh, ale jednoduše to, že akcie – zvláště pak ty technologické – byly předražené. Ostře sledovaný poměr ceny k ziskům (P/E) u drtivé většiny akciových indexů ve vyspělých zemí zřetelně překračuje hodnotu 15, což je úroveň, jež naznačuje, zdali jsou akcie atraktivní či nikoliv.

Například v případě technologického indexu Nasdaq směřoval poměr P/E směrem k hodnotě 40, což značilo poměrně vysoká očekávání investorů ohledně toho, jak mohou zisky růst do budoucna. Není tedy divu, že investoři se na počátku kvartální výsledkové sezóny zřejmě zamysleli nad tím, zdali v cenách akcií nejsou až příliš zahrnuty růžové zítřky.

Nicméně ačkoliv se akciové indexy ve vyspělých zemích letos propadly do záporu, nejedná se stále o žádnou tragédii. Meziročně jsou akcie v USA či v západní Evropě stále o 10-20 % v plusu, přičemž negativní korekce od nedávno dosažených historických maxim čítá prozatím jen několik procent. Relativně bezpečný prostor, aby akcie dále zlevnily a učinily se tedy opět atraktivní, tak rozhodně ještě existuje.

Autor: Jan Čermák, analytik ČSOB

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …