Průzkum: Zájem investorů o ETF každým rokem roste

růst trhů

Soukromí investoři jsou pro emitenty burzovně obchodovaných fondů (ETFs) stále důležitější. Tento závěr přinesla studie ETF Monitor 2014, kterou nedávno zveřejnila agentura Ergo spolu s portálem finanzen.net. Jak si stojí ETFka v porovnání s ostatními investičními nástroji?

Podle průzkumu popularita burzovně obchodovaných fondů v meziročním srovnání rostla. Celkem 62 procent z dotázaných investorů dnes drží ve svém portfoliu některé ETF. V minulém roce to bylo 48 procent. V porovnání s ostatními investičními nástroji (viz graf) zaujímají ETFka druhé místo. Zatímco zájem o ETF roste, od klasických aktivně řízených fondů se dotázaní investoři pomalu odklánějí. Na prvním místě zůstávají akciové investice.

Graf: Zastoupení jednotlivých investičních nástrojů v portfoliích oslovených investorů (%)

ETF Monitor 2014 - ergo
Zdroj: ergo Kommunikation

V plánu je další navýšení zastoupení ETF

Studie ETF Monitor 2014 se také zaměřila na využití burzovně obchodovaných fondů v následujících dvanácti měsících. Celkem 30 procent dotázaných uvedlo, že je navýšení podílu ETF v jejich portfoliích v následujících dvanácti měsících velmi pravděpodobné. Dalších 27 procent na dotaz odpovědělo, že navýšení je „spíše pravděpodobné“. Nerozhodnutých je 16 procent investorů.

O navýšení v následujících 12 měsících neuvažuje celkem 26 procent dotázaných – 13 procent odpovědělo na otázku možného navýšení, že je „spíše nepravděpodobné“ a 13 procent „velmi nepravděpodobně“.

Investoři upřednostňují „čisté“ investice

Zajímavé zjištění přinesla i otázka týkající se volby konstrukce produktu. Na trhu jsou k dispozici fondy s přímou fyzickou replikací i konstrukce využívající swapy. S rostoucí oblibou ETF roste i počet investorů, kteří dávají přednost fyzické replikaci indexu (pozn. ETF fyzicky nakupuje do portfolia akcie ze sledovaného indexu). Celkem 57 procent z dotázaných investorů by raději investovala do ETF, které nevyužívají swapy (v minulém roce to bylo 52 procent).

O studii: Výsledky studie ETF Monitor 2014 vycházejí z šetření mezi 605 čtenáři předního německého finančního portálu Finanzen.net. Celkem 63 procent dotázaných má vysokoškolské vzdělání, 64 procent má čistý měsíční příjem od 2 500 euro výše. Třetina účastníků šetření drží investice v celkové výši více než 100 tisíc euro. Více než tři čtvrtiny dotázaných (78 %) nevyužívá služeb investičních poradců a rozhoduje o svých investicích samostatně.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …