Investoři se připravují na odtržení Skotska

kurz

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že skotští voliči v zářijovém referendu neprolomí svou dlouholetou vazbu ke zbytku Spojeného království. I přesto se však začínají množit sázky na pokles britské libry v případě, že voliči nakonec rozhodnou pro nezávislost Skotska.

I přes aktuální situaci, která se váže k 18. září, kdy proběhne hlasování, je libra v letošním roce jedna z nejvýkonnějších měn na světě. Proti euru si během letošního roku polepšila o 5 procent a proti americkému dolaru o 2,5 procenta. Začátkem letošního července se dokonce proti dolaru vyšplhala na nejvyšší úrovně za posledních 6 let. Za tímto růstem samozřejmě stojí lepšící se hospodářství Anglie a s tím i rostoucí pravděpodobnost, že centrální banka Velké Británie bude první centrální bankou v rozvinutých zemích, která přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb. Makroekonomický pohled dává tedy jen málo důvodů k oslabování libry, nicméně poptávka po opčních smlouvách na její pokles v případě, že se Skotsko v referendu opravdu od Anglie odtrhne, stále roste. V kurzu jsou opce s expirací 19. září, což značí zájem kupujících o dodání měny jako zajištění se proti potenciálně negativnímu pohybu.

Následující obrázek ukazuje rostoucí dvouměsíční implikovanou volatilitu na trhu s britskou librou.

Graf: Dvouměsíční implikovaná volatilita na trhu s britskou librou (Zdroj: Thomson Reuters, WSJ)

Volatilita britské libry

U implikované volatility opcí platí pozitivní korelace s jejich prémií. Tzn., pokud roste implikovaná volatilita, roste i cena opcí. Z toho je tedy patrné, že investoři jsou ochotni platit vyšší prémii za ochranu proti negativnímu vývoji libry.

Podle ekonomů by nezávislé Skotsko přineslo velké nejistoty, náklady a rizika, a to jak samotnému Skotsku, tak i zbytku Anglie. Například by se muselo vyřešit, zda zanechat společnou měnu nebo povolit zavedení skotské libry. Dále jsou to problémy spojené s finanční regulací, daňovými záležitostmi, Evropskou unií a mnoho dalších. Nicméně tyto problémy se investorům nezdají být natolik závažné, aby se libře ve velkém vyhýbali. Ceny vládních dluhopisů Velké Británie rostou celý rok. Požadovaná výnosnost desetiletých bondů klesla o půl procentního bodu na 2,6 procenta (mezi cenou a požadovanou výnosností dluhopisu platí inverzní vztah. Výnosnost klesá, když cena roste a naopak).

Graf: Požadovaná výnosnost desetiletých vládních dluhopisů Velké Británie v procentech (Zdroj: Bloomberg)

Výkonnost dluhopisů

Nedávné průzkumy veřejného mínění naznačily, že 37 procent voličů bude hlasovat pro nezávislost, ale 13 procent voličů zatím není rozhodnuto, a to může konečný výsledek významně ovlivnit. Podle banky Morgan Stanley je tak pravděpodobnost rozpadu svazku obou zemí 25 procent a díky tomu by libra mohla oslabit až o 10 procent.

Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …