Investiční tipy pro klidnou dovolenou

srovnání fondů

Rizika číhají na investory i v době letních prázdnin. Řada lidí hledá způsob, jak ochránit své portfolio pro případ výraznější korekce trhu. Držte se jednoduchých pravidel a vaše portfolio budete mít pod kontrolou nejen v době dovolené.

Každý musí někdy vypnout a ani investoři nejsou výjimkou. V období letních dovolených se většina investorů nepouští do žádných větších obchodů a spíše udržují svá portfolia. Hlavním cílem je „přečkat“ parné dny bez výraznější finanční újmy.

Trhy na maximech

Před začátkem prázdnin se akciové trhy dále šplhaly ke svým maximům. I když řada finančních expertů již několik měsíců předpovídá dramatičtější korekci, nic takového zatím nepřišlo. Seriozní obchodník se spíše než predikcím konce býčího trendu zabývá skladbou svého portfolia a sledováním možných rizik. Nikdo s určitostí neví, kdy přijde korekce, ale důležité je být připraven.

Seznam potenciálních rizik stále zůstává poměrně dlouhý. Příkladem může být politické napětí v Sýrii a Egyptě, vývoj situace na Krymu, strukturální problémy ve Francii a některých dalších zemí eurozóny… Všechny tyto události patří mezi rizikové faktory, které mohou ovlivňovat vývoj na trzích i po několik dalších měsíců či let.

Kromě střednědobých rizik existuje i další velká skupina rizik, o nichž ještě nevíme a dokonce je ani neumíme dopředu předvídat. Právě tato rizika jsou pro vývoj cen akcií nebezpečná. Pro maximální ochranu portfolia je dobré dodržovat několik základních pravidel.

Důležitá je diverzifikace

Pravidlo číslo jedna pro každého investora zní – diverzifikuj! Rozložení volných finančních prostředků mezi různé třídy aktiv – hotovost na úročeném účtu, dluhopisy, akcie, komodity, nemovitosti… je nejlepším způsob ochrany portfolia pro případ nepříznivého vývoje na některém z trhů. Neméně důležitá je i diverzifikace v rámci jedné třídy aktiv – například akciová složka portfolia by měla obsahovat různé typy akcií (akcie velkých, středních a malých společností, růstové, hodnotové, dividendové akcie apod.), tituly z různých regionů a sektorů. Konkrétní skladba portfolia se bude u jednotlivých investorů lišit v závislosti na přístupu k riziku, zvoleném investičním horizontu, věku apod.

Nastavení automatických prodejů

Výhodou burzovně obchodovaných fondů (ETFs) je on-line přístup k investicím prostřednictvím obchodní platformy. Ve své obchodní platformě můžete využívat celou řadu inteligentních pokynů. Mezi základní patří například nastavení tzv. Stop lossu. Prostřednictvím tohoto příkazu zajistíte, aby se cenné papíry prodaly na úrovni předem stanovené maximální přípustné ztráty.

Alternativou mohou být i certifikáty

Pokud očekáváte, že budou trhy stagnovat nebo mírně klesat, stojí za zvážení využití diskontovaných investičních certifikátů. Do tohoto certifikátu investujete se slevou (diskontem), který představuje určitý záchranný polštář. I případný pokles kurzů akcií ještě nemusí nutně znamenat ztrátu.

Zajištění pro pokročilé

Zkušenější investoři si mohou zajistit svá portfolia prostřednictvím derivátů či tzv. short produktů. Pokud zůstaneme u burzovně obchodovaných fondů (ETFs), naleznete v nabídce tzv. short ETF. Kurzy těchto fondů se vyvíjejí v opačném směru než trh. Zvolit můžete i pákové short ETF. Tyto investice ovšem patří mezi rizikovější a jsou vhodné pouze pro velmi zkušené nebo profesionální investory.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …