Investiční deficit se stává pro ekonomiku hrozbou

USD

„Globální ekonomika nabírá rychlost, i když tempo se může zdát být o něco pomalejší než jsme původně předpovídali, neboť růstový potenciál je nižší a investiční výdaje zůstávají nevýrazné“, uvedla Lagarde na konferenci v Aix-en-Provence ve Francii.

Její poznámky poukazují na hrozbu jak to bude s globálním ekonomickým růstem v době, kdy Federální rezervní systém USA ořezává stimuly a Evropská centrální banka nezvládá boj s inflací, která je menší než její cílená úroveň. MMF se chystá tento měsíc aktualizovat své hospodářské prognózy. Dosavadní prognózy hovořily o tom, že globální ekonomika bude letos expandovat o 3,6 procenta až 3,9 procenta v roce 2015. Hospodářský růst v USA, největší ekonomiky světa, by měl v nadcházejících měsících zrychlit. Vychází při tom z údajů ministerstva práce USA.

Zpráva ministerstva práce z 3. července ukázala, že zaměstnavatelé vytvořili minulý měsíc 288 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti se dostává na 6,1 procenta z 6,3 procenta (údaj z května).

Fed dále debatuje o tom, jak dlouho udržet referenční sazbu federálních fondů v blízkosti nuly po období dokončení programu nákupu dluhopisů, který by měl expirovat do konce tohoto roku. Výbor pro volný trh 18. června zopakoval, že se očekává, že sazby zůstanou po konci programu poblíž nule „delší dobu“. Janet Yellen minulý měsíc prohlásila, že centrální banka nemá v úmyslu provádět jakoukoliv bezprostřední změnu.

Zatímco klíčovým rizikem v eurozóně zůstává inflace, která je příliš nízká, Lagarde vyzvala k opatrnosti, jakým způsobem podporovat oživení v důsledku dluhové krize. Francouzský prezident Francois Hollande uvedl, že Evropa by měla využít pružnosti ve svých fiskálních pravidlech a zvážit vynětí investiční výdajů z deficitů jednotlivých zemí.

„Investiční deficit vidíme všude, přesto veřejná politika musí být nastavena tak, aby zajišťovala udržitelnost dluhu, řekla. „Pokud si nejste ve střednědobém horizontu jistí situací, která zajišťuje udržitelnost, nemůžete provádět velké investice do infrastruktury,“ dodala na závěr Lagarde.

Predikce na tento týden:

1. Zlato se vyskytuje nad úrovní 1315.00 dolarů/unci. Z počátku tohoto týdne se neočekává výrazný cenový výkyv.

2. Cenová podpora je vedena na úrovni 1300.00 dolarů/unci, nepředpokládá se však prolomení této hranice.

Zdroj: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …